[Toplam:2    Ortalama:5/5]

abyssinian

Genel Karakteri

Abyssinian kediler, sıra dışı görünümleri ve zekalarından dolayı yalnız Türkiye’de değil, tüm dünyada hayvan severler arasında popüler bir türdür.  Oldukça dışa dönük, oyuncu ve zaman zaman inatçı olarak nitelendirilebilir. Sahibiyle sürekli bir aktivite içerisinde olmazsa ya da sahibinden gerekli ilgiyi göremezse, depresyona girebilir. Diğer kedilere nazaran daha sessizdirler ve sesleri daha yumuşak çıkar.

Görünüşleri ve Fiziki Özellikleri

Abyssinian zayıf, ince, narin kemikli, orta büyükte ve kaslı denebilecek bir kedidir. Kulak yapısı kendine özgüdür, uzun ve uçları sivridir. Zarif vücuduna oranla ayakları uzundur; oval ve küçük patileri vardır. Gözleri badem şeklinde ve gözlerinin altında ince çizgiler bulunur.  Gözlerinin rengi tüylerine göre değişmektedir, kimi zaman altın rengi, kimi zaman yeşil, bazen açık kestane rengi, bazen de bakır rengi alır.

Abyssinian kedi yavrularının tüyleri koyu olmakla birlikte, yavrular büyüdükçe tüy renginde açılmalar olur. Rengin açılması 7-8 ay gibi bir süre alabilir. Yetişkin bir Abyssinian kedisinin tüyleri çok aşırı derecede kısa değildir, orta derecede kısa diyebiliriz; ancak oldukça yoğundur. Tüylerine dokununca kişide güzel bir his bırakır.

Tüy rengi karakteristik olarak kırmızıya çalan kahverengidir, ancak farklı renk kombinasyonlarına da sahiptir.

Sağlık ve Bakımı

Abyssinian kedileri gingivitis hastalığına meyillidirler. Gingivitis hastalığı diş etiyle alakalı yıkıcı olmayan bir hastalıktır. Ayrıca Abyssinian soyu, rdAc geninde meydana gelen mutasyondan dolayı kalıtsal rental dejenereye bağlı körlükle ilgili problemlerden muzdarip olmuştur. Ancak, İsveç’te bu türdeki yaygın körlük yüzde 45’ten yüzde 4’tem az bir orana indirilebilmiştir. Yapılan çalışmalar Abyssinian kedisindeki genetik çeşitliliğin düşük olduğunu göstermektedir.

Abyssinian kedilerinin bakımı oldukça zahmetsizdir. Sıklıkla taranmasına gerek yoktur. Düzenli bir şekilde hafta bir iki kez taranması ve sık olmayan bir şekilde tırnak kesimi bu tür için yeterli gelecektir.

Tarihi

19.yy’da Kuzey Afrika’ya sevk edilmiş İngiliz askerlerinin beraberinde getirdikleri öykülere ilişkin, Etiyopya’ya(Bugünkü Habeşistan) karşılık olarak kullanılmış bir kelimedir Abyssinian. Kuzey Afrika’dan ülkelerine dönen İngiliz askerler yanlarında Abyssinian kedi yavrularını da götürmüşlerdir. Bu kedinin Türkiye’de Habeş kedisi olarak bilinmesinin sebebi de budur.

 

Abyssinian (Habeş)

Abyssinian (Habeş)
70

Zeka Seviyesi

9/10

  Hareketlilik

  10/10

   Mırıldama

   4/10

    Özgürlüğüne Düşkünlük

    8/10

     Sahibine Bağlılık

     8/10

      Taranma İhtiyacı

      5/10

       Çocuklarla Dostluk

       6/10

        İlgi İhtiyacı

        9/10

         Oyunculuk

         9/10

          Hayvanlarla Dostluk

          5/10

           Artılar

           • Yüksek zeka seviyesine sahip
           • Taranma ihtiyacı çok yok
           • Sessizdir

           Eksiler

           • Fazla ilgi bekler

           Bir Cevap Yazın

           E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir