[Toplam:5    Ortalama:4.8/5]

affenpincsher

Affenpinscher’ın Temel Özellikleri Nelerdir?

Affenpinscher cinsi köpekler genelde siyah, gri, gümüş ve bronz renge sahiptirler. Boy 23- 29 cm, kilo ise 3-4 kg arası değişebilir. İlk olarak Almanya’da yaşayamaya başlayan bu ırk sakalı ve kaşlarından dolayı maymuna benzetilmesinden dolayı Affenpincsher(maymunterrier) adını almıştır. Apartman köpeğidir. Ev dışında yaşamaları oldukça zordur. Ev içindeki böcek fare vb canlıları yakalamakta uzmandırlar. Enerjileri çok yüksek, sadık hayvanlardır. Kendi türlerinin dışındaki köpekler ile iyi anlaşırlar. Buna rağmen ev dışında tasmasız gezdirilmemesi gerekebilir. Kulaklarının dik olması istendiği halde kulakları kesilebilir. Diğer Terrierler’de olduğu gibi Affenpinscher da tüy dökmez. Haftada en az iki kez kürkünü fırçalamak gerekir. Ortalama ömürleri 11-14 yıldır.

Genel Karakteri

Affenpinscher terrier familyasından olduğu için genel olanarak heyecanlı, yaratıcı, oyuncudurlar. Genel olarak sakin yapılıdırlar. Fakat kendine ve ya sahibine bir tehdit algıladığı anda saldırma eğilimi içinde olurlar. Ev içindeki kedi, köpek gibi petlerle iyi anlaşırlar.Bir çok köpeğe nazaran havlama eğimleri daha yüksektir. En ufak ses kıpırtıyı anlayıp tepki verebilecek donanıma sahiptirler. Çok hareketli oldukları için ev içinde bazı önlemler almak gerekebilir. Egzersize ihtiyaç duyarlar. Bunun için düzenli olarak kısa yürüyüşler yapılabilir.

Tarihi

En eski süs köpeği ırklarından biridir. İlk olarak 1936 yılında Affenpinscher AKC tarafından kabul görmüş, bir ırk olarak onaylanmıştır. 1600’lü yıllarda almanlar ahırlarını ve yiyecek depoladıkları yerleri kemiricilerden korumak için Affenpincsher beslemeye başlamış ve olumlu sonuçlar alınmıştır. Diğer yandan Affenpincsher’ların oyuncu ve sevimli olması nedeniyle insanların eğlence kaynağı olmuş ve kendilerini sevdirmişlerdir. Ancak 2.Dünya savaşından sonra giderek önemini kaybetmiştir.Şuan nadiren Amerika ve Almanya’da tercih edilen bir ırktır.

Affenpincsher

Affenpincsher
67

Bekçilik

10/10

  Köpeklerle anlaşma

  7/10

   Çocuklarla anlaşma

   7/10

    Enerji seviyesi

    8/10

     Eğitilebilirlik

     5/10

      Sıcağa dayanıklılık

      5/10

       Soğuga dayanıklılık

       3/10

        Oyunculuk

        8/10

         Taranma

         8/10

          Yabancılarla anlaşma

          6/10

           Artılar

           • Oyunculuğu
           • Sevimliliği

           Eksiler

           • Soğuğa Dayanaksız
           • Eğitimi Zor
           • Havlama eğilimi

           Yorumlar kapalıdır.