[Toplam:4    Ortalama:5/5]

AFGAN TAZISI

Afgan Tazısı’nın Temel Özellikleri Nelerdir?

Afgan Tazısı en az 4000 yıllık bir geçmişe sahip olan,safkan, av köpeği ve süs köpeği kategorisinde yetiştirilen bir ırktır. Afganistan Kuzey Yarımadası’nda ve Mısır mağaralarında insanlar tarafından çizilen resimleri bulunmuştur. İsminden de anlaşılabileceği gibi bu ırk Afganistan kökenli olup günümüze kadar saflığını korumuş, başka ülkelere ithalatı yasaklanmıştır. Ancak 21.yüzyılın başlarında kaçak olarak Avrupa’ya sokulmuştur.

Doğaları gereği hareketli bir yapıya sahiptirler. Bu yüzden apartmanda bakılması önerilmez. Bahçeli bir evde yaşaması daha uygundur. Günde en az yarım saat dışarı çıkartılıp yürüme koşma ihtiyacının karşılanması gerekir.

Afgan Tazısı asil bir dış görünüşe sahiptir. Boyları 69cm – 74 cm, kiloları ise 25 kg – 30 kg arası değişkenlik gösterebilir. Çeneleri çok güçlü olup kafatası öne doğru çıkıktır.  Boynu uzun ve kuvvetlidir. Vücudundaki en az tüy olan yeri kuyruğudur. Kulakları neredeyse boynu kadar uzundur. Bu nedenle yemek yerken kulakların başının arkasına bağlanması gerekebilir. Aksi takdirde kulakları yemeğin içine girer. Uzun ve ipeksi tüylere sahip olduğundan dolayı düzenli olarak fırçalanması gerekir. 2014’de açıklanan sonuçlara göre bu ırkın ölüm nedenlerinin en başında kanser bulunuyor. Ortalama ömürleri 12-14 yıldır.

Genel Karakteri

Bu ırkın en belirgin karakter özellikleri zeki, inatçı ve kuşkucu olmalarıdır. İnatçı oluşundan dolayı eğitim sırasında çok sert davranmamak gerekebilir. Kendisine yaklaşan yabancılara karşı daima şüpheci, mesafelidirler. Buna rağmen onları düşman olarak görmezler. Birçok kişi Afgan tazılarını her ne kadar  süs köpeği olarak görünse de aslında av köpeğidir. Diger süs köpekleri gibi oyun oynamayı pek sevmez hatta fazla ilgiden rahatsız bile olabilir.

Tarihçesi

Eski çağlardan bu yana yaşayan bir ırk olup Mısır’daki papiruslarda resimleri tespit edilmiştir. Genel olarak geyik, kar leoparı yaban keçisi kurt gibi hayvanları avlamak için kullanıldılar. Yüzyıllar boyunca ithalatı yasak olan bu ırk, ilk olarak  20.yüzyılın başlarında G.Bell-Murray ve bayan Jean C. Manson tarafında İskoçya’ya götürülmüştür. Ardından Mary AMPS adında İngiliz bir bayan ve eşi Afgan savaşı sonra Afganistan’a tatile giderler. 1925 yılında gizlice İngiltere’ye Ghazni adında bir köpek getirirler. Böylelikle Amerika ve İngiltere’de bu ırkın devamlılığı sürdürülmüştür.

Afgan Tazısı

Afgan Tazısı
63

Bekçilik

9/10

  Köpeklerle dostluk

  6/10

   Çocuklarla dostluk

   3/10

    Enerji seviyesi

    7/10

     Eğitilebilirlik

     5/10

      Sıcağa dayanıklılık

      6/10

       Soğuga dayanıklılık

       6/10

        Egzersiz ihtiyacı

        9/10

         Taranma

         9/10

          Yabancılarla dostluk

          3/10

           Artılar

           • Bekçilik
           • Zeki olması
           • Cesur olması
           • Sadık olması

           Eksiler

           • Eğitiminin zor olması

           One thought on “Afgan Tazısı

           1. Efkan dedi ki:

            Nefis bir köpek, çok asil.

           Bir Cevap Yazın

           E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir