[Toplam:5    Ortalama:5/5]

aidi köpek resmi

Aidi’nin Temel Özellikleri Nelerdir?

Atlas çoban köpeği olarak da bilinmektedir. Aidi ince ve kaslı bir köpektir. Kuyruk tüyleri yoğun ve uzun, kulakları orta büyüklükte ve öne doğrudur. Çenesi oldukça kuvvetlidir. Vücudunu kaplayan tüyleri siyah, beyaz ve donuk kırmızı ile renklenmiştir. Fazlasıyla meraklı bir karaktere sahip olan Aidi, sinirli bir köpek olarak bilinir. Eğitime gayet yatkındır.  Yaşam süresi 10-12 yıl arasında değişebilmektedir. Egzersiz olarak  uzun süren yol yürüyüşleri tavsiye edilir. Apartman için uygun bir köpek değildir, onun için en iyi seçenek yarı köy ya da köy yerleşim birimleridir.  Yetişkin bir dişi Aidi 4 ile 8 yavru doğurabilir.

Erkeklerde ideal boy 32-62 cm,  ideal kilo 28-32 kilo’dur.

Dişilerde ideal boy 42-50 cm, ideal kilo 26-28 kilo’dur.

Aidi’nin tüylerinin taranması oldukça kolaydır. Seyrek de olsa taranması gerekir. Sadece gerekli olduğunda banyo yaptırılmalıdır.

Ait olduğu familya Çoban köpeği familyasıdır.

Genel Karakteri

Oldukça enerjik ve son derece korumacıdır. Aidi sürü koruma köpeğidir, ve yıllarca keçi ve koyun sürülerini korumak için kullanılmıştır. Bunun yanında, koku duyusu yüksek olduğundan av köpeği olarak da bakıldığı olmuştur. Son derece güçlü, çevik ve olası bir tehlikeye karşı her zaman atılgan durumdadır.

Tarihi

Fas kökenli olduğu kabul edilmiştir.  Fas’ta sahibini ve bölgesini yırtıcı hayvanlardan korumak amacıyla uzun yıllar kullanılmıştır. 1963 yılında Atlas çoban köpeği olarak isimlendirilmiştir. Fas dışında çok fazla bilinen bir köpek değildir.

Aidi

Aidi
7.4

Bekçilik

10/10

Köpeklerle dostluk

5/10

Çocuklarla dostluk

6/10

Enerji seviyesi

9/10

Eğitilebilirlik

9/10

Sıcağa dayanıklılık

6/10

Soğuga dayanıklılık

6/10

Egzersiz ihtiyacı

8/10

Koruma

10/10

Yabancılarla dostluk

5/10

Artılar

  • Korumacı
  • Eğitime Yatkın
  • Üst Düzey Enerji

Eksiler

  • Apartmana Uygun Değil

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir