[Toplam:7    Ortalama:4.1/5]

Ainu Dog

Ainu Dog’ların Temel Özellikleri Nelerdir?

Narin bir görünüme sahip olan Ainu ırkı aslında hızlı çevik ve güçlü bir yapıya sahiptir. Üçgen şeklinde olan kulakları öne meyilli ve diktir. Gözleri de üçgen şeklinde olup kahverengidir. Ainular siyah benekli dile sahip olup burun kemiği burnunun ucuna kadar uzanır.Burun kemiğinin bittiği yer, yani burnunun ucu siyahtır. Geniş çukur bir göğüse sahiptir. Bacakları ince ve zayıftır. Ayaklarından ,arka bacağının but bölgesine kadar tüyler seyrektir. But bölgesindeki tüyler ise uzun ve çift  katlıdır. Kuyruğu bazı kuzey köpek ırklarının kuyruğu gibi arkaya doğru kıvrıktır.Dış görünüş olarak Shika-Inu’ya benzeyen bu ırk, kurt grisi, gri kahverengi, susam, beyaz ve kızıl kırmızı renklerinde görülür.

Ainu Dog’lar apartman hayatı için uygun değildir. Doğası gereken sık ve iki katlı tüylere sahip olduğu için bahçeli bir evde bakılması gerekir. Av ve bekçi köpeği olduğu unutulmaması gereken bu ırk yavru iken edinildiğinde ev ortamına kolayca adapte olup çocuklarla iyi anlaşır. Düzenli egzersiz ve tüylerinin taranmasına ihtiyaçları vardır.

Genel Karakteri

Bu ırkın en beğenilen köpek ırklarından olmasının nedenleri arasında şunları sayabiliriz. İyi bir bekçi ve avcı olması,korkusuz olması,çevik olması,zeki ve iyi huylu olması. Geçmiş zamanlarda kızaklarla seyahat edilirken kullanılan bu köpekler, sahibine ve kendisine tehdit olarak görebileceği herhangi bir durumda tehlikelerden korunmak için eğitim almışlardır.

Çok atılgan ve cesur olan bu köpekler aynı zamanda itaatkar ve naziktir. Bu nedenle aile yaşamına kolay adapte olurlar. Yön duygusu en yüksek köpeklerden biridir. Diğer ırklara karşı dik başlı ve asidirler. Sahibi izin vermediği sürece diğer köpeklerin yanına gitmezler.

Kolay öğrenme yetilerine sahiptirler.

Tarihçesi

Ainu Dog’lar  Japonya’nın bilinen en eski köpek ırklarından biridir. 3000 yıl önce Japonya’ya gelen bu ırkın önceleri spitz cinsi olduğu düşünüldü. Daha sonra farklı bir ırk olduğu anlaşılan bu ırka Ainu dog ismi verildi.

Önceleri sadece kırsal alanlarda yaşayan bu ırk zamanla insanların arasında yaşamaya başlamış ,Hokkaido adasında yaygın olarak görülmüş yöre halkı tarafından bir çok isim verilmiştir. Ancak bazı kuruluşlar tarafından verilen resmi isim Ainu dog olmuştur.

Ainu Dog

Ainu Dog
74

Bekçilik

10/10

  Köpeklerle dostluk

  4/10

   Çocuklarla dostluk

   8/10

    Enerji seviyesi

    9/10

     Eğitilebilirlik

     9/10

      Sıcağa dayanıklılık

      4/10

       Soğuga dayanıklılık

       9/10

        Egzersiz ihtiyacı

        9/10

         Taranma

         7/10

          Yabancılarla dostluk

          5/10

           Artılar

           • Avcılık
           • Bekçilik
           • Zekilik
           • Sadıklık
           • İyi huyluluk
           • Çeviklik
           • Fazla cesur

           Eksiler

           • Apartman yaşamı için uygun olmaması.
           • Düzenli olarak egzersiz ihtiyacı
           • Düzenli tarama

           Bir Cevap Yazın

           E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir