[Toplam:4    Ortalama:5/5]

Airdale Terrier

Airedale Terrier’lerin Genel Özellikleri Nelerdir?

Terrier denince akla, haklı olarak minyatür bir köpek geliyor. Ama bu ırk büyük Terrier’ler sınıfına giriyor. Boyları yaklaşık 56 cm-61 cm, kiloları ise 18 kg- 23 kg arası değişebiliyor. Tüyleri, orta uzunlukta, çift katlıdır. Üst tarafı dalgalı, alt tarafı ise yumuşaktır. Çok fazla tüy dökmezler. Tüyleri çift katlı ve kalın olduğu için tararken özen göstermek gerekir. Haftada en az iki kez taranması gerekir. Çift katlı tüy yapısından dolayı özel taraklar gerekir. Tüyleri koyu gri ve siyah ve bej rengidir. Göğsünde beyaz ve kızıl tüylerden oluşan lekeler görülebilir. Göğsü, karnı, bacakları,  kulakları, başı genel olarak bej rengidir.

Sahipleri genellikle kuyruğunu kestirmeyi tercih ederler. Bunu yapmalarının nedeni kuyruğun dik durmasını istiyor olmalarındandır.

Genel olarak orantılı bir vücuda sahiptir. Yana ve öne doğru kıvrılan kulakları V şeklindedir.

Airdale Terrier çok sık egzersize ihtiyaç duyan bir ırktır. Bunun nedeni eski zamanlarda iş köpeği olarak kullanmasından kaynaklanır. Bu ırkın enerjisine yetişmek biraz zordur. Bu yüzden apartman yaşantısına pek uygun değillerdir. Bitmek tükenmeyen enerjileri vardır.Tüm gün oyun oynayabilirsiniz.

Genel Karakteri

Airdale Terrier eğitilmesi kolay, zeki bir ırktır. Doğru bir eğitmen eşliğinde kısa zamanda sonuca gidilir. Eğitimindeki bir diğer nokta sizin tutumunuz ona kararlılığınızı hissettirmeniz gerekir.

Evdeki diğer petlerle iyi geçinir. Oyunlar oynar. Fakat köpeklere karşı dominant bir tavır sergileyebilir. Çocuklarla çok iyi anlaşır ve gerektiğinde onları koruyacak kadar cesurdur. Eğitilmediği takdirde sahibini ve çevresindekileri biraz yorabilir.

Bu köpekler her ne kadar sevimli, oyuncu görünselerde aslında birer iş köpekleridir. Korumacılık, bekçilik , avcılık, takipçilik, asker ve polis köpeği olma gibi rollerin başarıyla üstesinden gelmişlerdir. Öyle ki II. Dünya savaşı sırasında askerler birliklerine mesaj göndermek için bile bu köpekleri kullanmışlardır.

Tarihçesi

İlk olarak 20. yüzyılda üretilen Airdale Terrier, asırlardır varolan Terrier’lerin kralı olarak bilinen Working Terrier den üretilmiştir. Aynı zamanda fare avında kullanılan bu ırk Waterside Terrier olarak isimlendirilmiştir. Yüzme yönünü geliştirmek için Otterhound ırkı ile birleştirilmiştir. Avcılık özelliği yüksek olan bu köpek dünyanın bazı bölgelerinde safari avında da kullanılmıştır.

 

 

 

 

 

Airedale Terrier

Airedale Terrier
83

Bekçilik

10/10

  Köpeklerle dostluk

  5/10

   Çocuklarla dostluk

   10/10

    Enerji seviyesi

    10/10

     Eğitilebilirlik

     10/10

      Sıcağa dayanıklılık

      6/10

       Soğuga dayanıklılık

       5/10

        Egzersiz ihtiyacı

        9/10

         Koruma

         10/10

          Yabancılarla dostluk

          8/10

           Artılar

           • Koruyucu olması
           • Oyuncu olması
           • Eğitime elverişli olması
           • Zeki olması

           Eksiler

           • Taranma ihtiyacı
           • Egzersiz ihtiyacı

           Bir Cevap Yazın

           E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir