[Toplam:27    Ortalama:4.3/5]

akbaş 1

Akbaş’ın Genel Özellikleri Nelerdir?

Akbaşlar tıpkı Sivas Kangalları gibi ülkemizin gururu olan köpeklerdir. Tamamen ülkemize özgü olan bu köpek ırkı Emirdağ, Sivrihisar ve Eskişehir bölgelerinde sürü koruma köpeği olarak yetiştirilmektedir. Akbaşlar genelde köylerde, çiftliklerde sürü koruma için kullanılır. Şehir de yaşamaya uygun hayvanlar değillerdir. Ancak yavruyken alınıp eğitim verilirse şehir hayatına uyum sağlayabilirler. Öğrenme potansiyeli çok yüksek zeki hayvanlardır. Unutmamak gerekir ki egzersiz ihtiyaçları çok fazladır.

Akbaşlar kendi başlarına gezerler. Köy çobanları tek Akbaşla gezintiye çıkmazlar. Bunun nedeni tek köpeğin hem yeterli olmayışı hem de akbaşların görev paylaşımı yapmasıdır. Tehlikeye karşı sürekli tetiktedirler. Genelde sürü gezintisi esnasında Akbaşlar’dan biri 300-400 metre önden gider diğerleri dağılır. Bu yüzden sürüyle birlikte serbest bırakılırlar.

Akbaşlar orta boylu hayvanlar sınıfına girer. Boyları kangallara göre kısadır. Kiloları genelde 40 – 65 kilo arasında değişir. Siyah burunlu olması safkan olduğu anlamına gelir.

Soyları tükenmek üzere olan bu hayvanların  1991 yılIında Karacabey Tarım İşleri Genel Müdürlüğü tarafından ilk resmi Akbaş üretim programı başlatıldı. 1990’ların sonlarında Konya Selçuk Üniversitesi de kendi Akbaşlar’ını üretmeye başladı.

Akbaşlar dünyaca tanınan bir ırktır. Dünyanın çeşitli bölgelerinden gelen hayvanseverler bu köpeklerden edinmek için Eskişehir köylerini dolaşır. Uluslararası Akbaşlar Derneği Başkanı David Sim’in elindeki verilere bakılırsa Kuzey Amerika ve Türkiye’deki Akbaşların sayısı neredeyse aynı. Bu sayısı 2000′ ini geçmiyor. Dünya’nın diğer yerlerinde ise 500 kadar Akbaş olduğu tahmin ediliyor. Rakamlardan da anlaşılacağı gibi oldukça nadir bulunan bir ırk Akbaşlar.

Genel Karakteri

Akbaşlar genel olarak sessiz, insancıl hayvanlardır. Sahibine ve benimsediği sürüye, yaşadığı yere tehdit olarak gördüğü ne varsa saldırganlaşır. Genellikle köyde yaşayan bu hayvanlara sahibi yanında olmadan yaklaşmamak gerekir. Doğası gereği yabancılara karşı her zaman tedbirli ve  sahibine karşı aşırı korumacıdır. Eğitim verilerek daha sosyal bir köpek olabilir.Ancak yine de temkinli davranmak gerekir. Bahçede yaşıyorsa yabancıların girmemesi, köpeğin dışarıya çıkmaması için duvarların yüksek ve ya çit olması gerekir. Özellikle gece saatleri çok temkinlidirler.Sahibinden ve benimsediklerinden başka her canlıyı tehdit algılayabilirler. Ancak sahibi bir tehdit olmadığını ifade ederse sakinleşir.

Hisleri ve öğrenme yeteneği çok kuvvetli, zeki hayvanlardır. Görev hayvanlarıdır. Başlarında çoban olmadan sürü uzaklaşsa dahi sürüyü bırakmazlar. Günlerce aç susuz kalabilirler. Unutulmaması gerekir ki Akbaş ırkı bir çok uluslarlarası yarışmada sürü ve koruma dalında birincilik elde etmiştir.

Tarihçesi

Anadolu’ya Karatatar Türkmenleri tarafından getirildiği bilinen Akbaşlar’ın ilk halini 3000 yıl önce aldığı ve günümüze kadar değişmeden geldiği düşünülüyor. Bu beyaz renkli ırkın Anadolu insanı tarafından tercih edilme sebebi ise vahşi hayvanlar tarafından yapılabilecek olası bir saldırı anında beyaz renginden dolayı Akbaşlar’ın ilk hedef haline gelmeyecek olmasıdır.

 

 

 

Akbaş

Akbaş
76

Bekçilik

10/10

  Korumacılık

  10/10

   Çocuklarla dostluk

   7/10

    Soğuğa dayanıklılık

    9/10

     Sıcağa dayanıklılık

     8/10

      Egzersiz ihtiyacı

      9/10

       Köpeklerle dostluk

       5/10

        Yabancılarla dostluk

        5/10

         Taranma

         4/10

          Enerji seviyesi

          9/10

           Artılar

           • Bekçilik
           • Korumacılık
           • Sadıklık
           • Zeki olması
           • Eğitilebilir olması

           Eksiler

           • Şüphecilik
           • Egzersiz ihtiyacı

           One thought on “Akbaş

           1. Ahmet dedi ki:

            Amerikadaki bir ciftlikten secereli, safkan, 7 aylik bir erkek Akbas yavru aldim kisa bir sure once. Fiziki ve saglik acisindan gayet iyi fakat ciftlik hayatindan, coban kopekliginden, sehir hayatina gelmek kopege buyuk bi travma yasatti, ve ne verilen egitime, ne verilen degere, sevgiye veya ilgiye karsilik vermiyor. Ozgur karakteri cok baskin bir hayvan ve de onu tutsak tuttugumu dusundugunu varsaydigimdan dolayi bana karsi hep mesafeli ama saygili. Akbas irkiyla suru kopegi olarak degil de, evcil, sehir hayatinda arkadas olarak tecrubesi olanlardan, verebilecekleri her tavsiyeye minnet duyarim ve karsiliginda da danismanlik ucreti vermeye hazirim. Telefon numaram +13235576615, whatsapp uygulamasindan ucretsiz olarak mesaj atabilir veya arama yapabilirsiniz. Yardimlariniz esirgemeyen herkese simdiden saygilarimi ve minnetlerimi sunarim.

           Bir Cevap Yazın

           E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir