[Toplam:12    Ortalama:5/5]

Akita inu

Akita İnu’nun Genel Özellikleri

Japonya’nın sembolü olan Akitalar’ın adları Honshu adasının Akita bölgesinden gelir. İlk üretildikleri yer Akita’dır. Tamamen safkan bir ırk olup, bakışları, vücut yapısı ve kendine has görünüşüyle diğer ırklardan kolayca ayırt edilebilir.  Spitz kategorisindeki en büyük Japon bekçi köpeğidir. 1940’lı yıllardan sonra Amerika’ya kaçak olarak götürülmüştür. Daha sonra dünyaya yayılmıştır.

Akita için Japonların milli köpeği denilebilir. Japon imparatorunun koruyuculuğunu yapan bu ırkın imparatorun döneminde heykelleri yapılmıştır.

Akita hem kalın hem ince tüylere sahiptir. Bu sayede soğuk ve sıcaktan korunabilir.Sık sık yıkanmamaları gerekir kalın tüyleri zarar görebilir. Senede 2 kez tüy değiştirir.Taranma için kullanılan fırçanın telli olması gerekir. Haftada en az 2 kez taranması önerilir.

Yüksekliği uzunluğundan daha kısa olan Akitalar geniş bir göğse sahiptir. Dilleri pembe dudakları siyahtır. Burunları siyah ve ya beyaz olabilir. Siyah burunlu olanları daha makbuldur.  Akitalar aynı zamanda iyi birer yüzücüdür.

Boyları 61 cm- 71 cm, kiloları 32 kg – 59 kg arasındadır. Ortalama ömürleri 11-15 yıldır.

Yaşam alanı olarak bahçeli ev uygundur. Ancak uzun yürüşler ve ev içinde aktif olma imkanı yaratılırsa apartman yaşamına adapte olabilir.

 

GENEL KARAKTERİ

Akita son derece iyi bir koruma köpeğidir. Evinizi, çocuklarınızı hiç düşünmeden teslim edebileceğiniz ırklardan birisidir. Yabancı çocuklara karşı her zaman mesafeli ve tahammülü yoktur. Ailesi dışındakilerin yanlış anlaşılabilecek bir hareket yapması bile ciddi sonuçlar doğurabilir.

Akitalar aile bireyleri için bir dosttur. Fakat diğer hayvanlarla iyi geçinemez . Eğer başı boş bırakılırsa saldırma potansiyeli çok yüksektir.

Çok zeki hayvanlardır. Yine de verilen eğitimde kararlı olunması gerekir. Aksi takdirde başına buyruk davranırlar. Sahiplerinin 1 yaşına kadar eğitim vermiş olması ve özellikle itaat eğitiminde ısrarcı olmaları gerekir.

Akita polis, asker, koruma, bekçi, iş köpeğidir.Hepsinden önemlisi Akita iyi bir aile bireyidir. Öyle ki hollywood yapımı olan Hachiko:A Dog’s Story adlı film bir Akita’nın gerçek hikayesini anlatır.

Tarihçesi

Yüzyıllar boyu saflığını koruyan bu ırk Honshu adasının Akita bölgesinden gelmektedir.  Akitalar Japon lar için kutsallık derecesinde önemlidir. Milli mirastır. Heykelleri yapılmıştır. Hasta olan insanlara sağlıklarına kavuşmaları için bu heykeller verilir.

 

 

Akita İnu

Akita İnu
7.8

Bekçilik

10/10

Korumacılık

10/10

Enerji Seviyesi

9/10

Avcılık

9/10

Taranma

7/10

Egzersiz ihtiyacı

8/10

Soğuga dayanıklılık

8/10

Sıcaga dayanıklılık

6/10

Çocuklarla dostluk

7/10

Yabancılarla dostluk

4/10

Artılar

  • Korumacılık
  • Bekçilik
  • Çabuk anlama

Eksiler

  • Eğitim verilmesse itaatsizlik
  • Şüphecilik

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir