[Toplam:10    Ortalama:4.4/5]

alabay

Alabay’ın Genel Özellikleri

Alabay orta asya kökenli, çevik ve güçlü bir yapıya sahip bekçi köpeğidir. Kaslı bir yapıya ve vücuduyla orantılı büyük bir kafaya sahiptir. Özgürlüğüne düşkün olan Alabaylar aynı zamanda dominant bir karaktere sahiptir.

İki katmanlı tüylere sahiptir. Bu tüyler sık ve kalın olup genelde gri, siyah, beyaz, açık kahve, rengindedir. Bu tüylerin bakımı oldukça kolaydır. Traş ihtiyacı olmayan bu ırkın sık sık taranarak ölü tüylerinin alınması gerek. Her ırkta olduğu gibi Alabaylar’da da mevsim değişikliği sırasında tüy dökümü olur.

Alabaylar dev ırk kategorisindedir. Boy yükseklikleri maksimum 64 cm civarında, kiloları ise 70 kg – 35 kg arasındadır.

Alabaylar her türlü iklimde yaşayabilen hayvanlardır. Rusya kökenli olan bu ırk çöldeki sıcaklığa bile rahatlıkla adapte olabilir. İyi bir koruma köpeği olan Alabay doğası gereği egzersiz ihtiyacı olan bir ırktır.  Bu yüzden yaşam alanı olarak bahçeli bir ev onun için en uygunudur. Ancak şehir hayatına da adapte olma yeteneği olan bir köpektir.Egzersiz ihtiyacı karşılandığı takdirde müstakil olmayan evlerde dahi  yaşayabilir. Unutulmaması gerekir ki bu ırk geceleri havla eğilimi içinde olur.

Orta Asta çoban köpekleri olan Alabaylar 10 – 15 yıl yaşamaktadır.

Genel Karakteri

İyi bir bekçi, koruma köpeği olmasının yanında Alabay’ın en belirgin özelliği zeki olmasıdır. Özgürlüğüne düşkün olan bu köpekleri eğitmek de zorlanılabilir. Eğitim sırasında sabırlı olunmalı ve şiddet gösterilmemelidir. Bu yüzden ilk defa köpek sahibi olmak isteyen insanların bu Alabay edinmesi önerilmez.

Doğası gereği koruma içgüdüsüne sahip olan bu hayvanlar sahibine ve kendisine bir tehdit olmadığı sürece asla saldırma eğilimi içinde olmazlar. Yabancılara karşı şüphecidirler. Sahibi ve benimsedikleri için canını vermeye hazırdır.

Dominant bir karektere sahip olan Alabaylar diger köpeklerle ve petlerle iyi anlaşılamaz. Eğer yavruyken alınıp sosyalleştirilir ise çocuklarla ve petlerle iyi bir arkadaş olur.

 

Tarihçesi

Alabay Mezopotamya’nın dövüşçü köpekleri ile Tibet’teki göçebe insanların köpeklerinin zaman içinde birleşmesiyle günümüze kadar safkan bir ırk olarak soyunu devam ettirmiştir. Yaklaşık 4000 yıllık geçmişe sahip olan bu köpeklere Kazakistan’da Türkmenistan’da ve Özbekistan rastlamak mümkün.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Alabay (Alabai)

Alabay (Alabai)
76

Bekçilik

10/10

  Korumacılık

  10/10

   Enerji Seviyesi

   8/10

    Soğuga dayanıklılık

    9/10

     Sıcağa dayanıklılık

     9/10

      Çocuklarla dostluk

      7/10

       Yabancılarla dostluk

       6/10

        Egzersiz ihtiyacı

        7/10

         Egitilebilirlik

         6/10

          Oyunculuk

          4/10

           Artılar

           • Koruyuculuk
           • Bekçilik
           • Sadıklık
           • Zeki olması
           • İyi huylu olması

           Eksiler

           • Havlama
           • Toprak kazma eğilimi

           Bir Cevap Yazın

           E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir