[Toplam:5    Ortalama:4.2/5]

alaska kurdu Alaskan Malamute

Alaskan Malamute’un Genel Özellikleri

Alaska kurdu diye bilinen Malamutlar’ın kökeni kutuplardır. Alaska’ya özgü olan bu ırk, işçi köpekler sınıfına dahildir. Alaska kabilesi olan Mahlemuit’liler tarafından kızak köpekleri olarak kullanılmıştır.Bu köpeklerin eski zamanlarda insanlar için taşımacılık da oynadıkları rol çok büyüktür. Çevik bir vücuda ve geniş omuzlara sahiptir.

Apartman hayatı için elverişli olmayan Malamutlar’ın en önemli özelliklerinin başında çok hareketli olmaları gelir. Bu sebeple geniş bir bahçeye ihtiyaç duyarlar. Kazma eğilimi yüksek olan bu ırkın, bahçeyi çevreleyen çitlerin altını kazarak dışarıya çıkması olağandır. Bu yüzden bahçe etrafına çevrilecek çitlerin yerin en az 1 metre altından başlaması gerekir.

Çift katmanlı tüylere sahip olan Malamutlar, genelde siyah, gri, beyaz, renkleri bir arada dalgalı bir şekilde barındırır. Bu tüylerin iç kısımları yumuşak, dış kısımları serttir. Tüylerinin kaba olması nedeniyle haftada en az iki kez taranması gerekir. Kirlenen tüyleri kendiliğinden dökülür. Temiz, kokmayan bir ırktır. Bu nedenle yıkanmaması gerekir. Eğer yıkanacak ise kuru şampuan kullanılmalıdır.  Spitz familyasından gelen her ırk gibi Malamutlar’ın da kuyrukları tüylü ve  sırtına doğru kıvrıktır.Daha kolay koşmasını sağlayacak geniş pençelere sahiptir.

Soğuk iklim hayvanları olan Malamutlar, çift katmanlı tüyleri sayesinde soğuğa karşı dirençlidir. Sıcak iklimde yaşaması için yaşadığı yerde gölgelik alanların bulunması ve genel olarak soğuk su içmeleri gerekir. Eğer yaşadığı iklim sıcak iklim ise egzersiz ihtiyaçları minimum seviyede karşılanmalıdır.

Genel olarak kiloları 35 kg -39 kg arası,boyları ise 55 -65 cm arasıdır. Fakat bu ırkın boy ve kiloları farkılıklar gösterebiliyor. Örneğin 70 cm boyunda, 45 kilo bir Malamut’a rastlamak mümkündür.

2010 yılında Alaska eyalet köpeği seçilen Malamutlar çoğu zaman Huskyler ile karıştırılıyor. Bu iki ırk  birbirine ne kadar benzer görünsede birbirlerinden farklı pek çok özellikleri vardır. Huskyler hafif yükleri hızlı bir biçimde taşımak için kullanılmıştır. Malamutlar ise ağır yüklerin taşınması için kullanılmıştır. Bir diğer farklılıkları ise Malamutların kuyruğunun geriye doğru kıvrık, Huskyler’in kuyruğunun ise yere doğru düz bir biçimde durmasıdır.

Ortalama ömürleri 10 – 12 yıldır.

Genel Karakteri

Malamutlar’ın en belirgin karakter özellikleri oldukça zeki ve sadık olmalarıdır. Dost canlısıdırlar. Bu yüzden iyi bir bekçi köpekleri oldukları söylenemez. Oyun oynamayı sevdikleri için çocuklarla çok iyi bir iletişim kurarlar. Duygusal hayvanlardır. Kendisine ilgi gösterilmediğini anladıklarında küsebilirler. Doğası gereği itaat eğitimine çok fazla uygun olmasalarda yeteri kadar ilgilenildiği takdirde zamanla itaatkar olmayı ögrenir ve uysallaşırlar. Dominant bir karaktare sahip Malamutlar başka köpeklerle ilk kez karşılaştıklarında gözetim altında olmalıdırlar. Aksi takdirde saldırganlaşabilir. Malamutlar’ın yavruyken eğitilip sosyalleştirilmesi gerekir.

Tarihçesi

Alaskan Malamut’ların ataları kutup kurtlarıdır. Ortalama 2000-3000 yıllık bir geçmişe sahip olan bu ırk ilk olarak Mahlemuit kabilesi tarafından kızak köpeği olarak kullanmıştır. Rudyard Kipling ve Jack London’un hikayelerine konu olan bu köpekler, Amiral Byrd tarafından yapılan kuzey kutbu keşif yolculuğunda dahi kullanılmıştır.

Alaskan Malamute (Alaska Kurdu)

Alaskan Malamute (Alaska Kurdu)
75

Oyunculuk

10/10

  Taşımacılık

  10/10

   Enerji Seviyesi

   8/10

    Soğuga dayanıklılık

    9/10

     Sıcağa dayanıklılık

     4/10

      Çocuklarla dostluk

      8/10

       Yabancılarla dostluk

       7/10

        Egzersiz ihtiyacı

        8/10

         Egitilebilirlik

         6/10

          Köpeklerle dostluk

          5/10

           Artılar

           • Oyuncu
           • Zeki
           • Sadık

           Eksiler

           • Sıcak iklim
           • Uluma

           Bir Cevap Yazın

           E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir