[Toplam:13    Ortalama:4.9/5]

alman av terrieri 2

Alman Av Terrieri’nin Genel Özellikleri

100 yıl önce çeşitli İngiliz köpekleri olan fırça tüylü İngiliz Terrier ve Fox Terrier’in birleştirilmesi ile elde edilen Alman Av Terrierler’in kökeni Almanya’dır. Avcıların bu köpekleri bir ırk haline getirmeyi isteme sebepleri küçük, korkusuz, çevik, bir köpeğe ihtiyaç duymalarıdır. Bu köpekler ilk olarak avcılık için kullanılmışlardır. Daha sonraları koruma ve savunma köpeği olarak kullanılan bu ırk sahibine karşı oldukça itaatkar, yabancılara karşı tahammülsüzdür.

Yüzünde anlamlı bir ifade taşıyan bu Terrierler, yuvarlak bir başa, küçük gözler ve küçük kulaklara sahiptir. Boyutundan beklenmeyecek bir cesarete sahip olan bu ırk aport köpeği olarak da kullanılmıştır.

Apartman hayatı için uygun değillerdir. Bu ırkın enerjisi çok yüksektir dolayısıyla yorulmak nedir bilmezler. Av dışında dahi yürüyüşlerinin yaptırılması ve bol bol oyun oynaması gerekir. Enerjileri çok fazla olduğu için geniş bir bahçe ve ya çiftlik onlar için en uygunudur.

Boyları 30 – 35 cm, kiloları ise 15 – 23 kg arasıdır. Bu yüzden küçük boyutlu köpekler sınıfına dahildirler.

Sarımsı kahve ve siyah renkli tüyleri barındırır. Bu tüylerin bakımı oldukça kolaydır. Düz ve kısa tüylere sahip olan bu ırkın haftada bir fırçalanması ve çok gerekmedikçe yıkanmaması gerekir.

Ortalama ömürleri 10 – 12 yıl olan bu köpeklerin ölüm nedenlerinin en başında, hareketsiz kalma sonucu  oluşan yağlanmaya bağlı, damar ve kalp hastalıkları gelir.

Genel Karakteri

Alman Av Terrirleri’nin en önemli özellikleri  eğitilebilir, cesur ve sahibine karşı itaatkar olmasıdır.

Şuan bile av köpeği olarak kullanılan bu ırk eğitilmeye çok müsaittir. Saldırgan ve cesur bir karaktere sahip olan bu köpekler evlerini ve sahiplendikleri insanları korumak için kendi hayatlarını tehlikeye atabilecek yapıdadırlar. Bu yüzden günümüzde savunma ve koruma görevinde dahi kullanılmaya uygun köpeklerdir.

Sosyalleştirildiği takdirde insanları bir dost olarak gören bu köpekler çocuklarla çok iyi iletişim kurar ve oyuncudurlar. İyi bir eğitimle ailenizin vazgeçilmez bir bireyi olurlar.

Tarihçesi

1920’li yıllarda Check ve Zengerberg adlı köpek yetiştiricileri küçük ama yetenekli bir av köpeği arayışı içine girerler. Bu iki köpek yetiştiricisi fırça tüylü İngiliz Terrier ile Fox Terrier’i çiftleştirerek bu ırkı ortaya çıkarmışlardır.

Alman Av Terrieri

Alman Av Terrieri
69

Avcılık

10/10

  Bekçilik koruma

  9/10

   Çocuklarla dostluk

   7/10

    Hayvanlarla dostluk

    4/10

     Enerji seviyesi

     9/10

      Oyunculuk

      8/10

       Yabancılarla dostluk

       3/10

        Soğuga dayanıklık

        7/10

         Sıcağa dayanıklılık

         5/10

          Eğitilebilirlik

          7/10

           Artılar

           • İtaat
           • Cesur

           Eksiler

           • Şüphecilik

           Bir Cevap Yazın

           E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir