[Toplam:5    Ortalama:5/5]

alman çoban köpeği

Alman Çoban Köpeğinin Genel Özellikleri

Almanya kökenli olan Alman Kurdu Türkiye’de genel olarak kurt köpeği olarak anılmaktadır. Savaş anında bile mesaj taşıyabilen bu köpekler son derece zeki, eğitilebilir, düzgün bir karakter sahibidir. Bu köpekler eğitildiği takdirde iyi bir aile bireyi olmalarının yanı sıra, genel olarak  iş ve şov köpeği olarak kullanılırlar. Alçak bir kalçaya gösterişli bir posta sahip olanlar, şov köpekleridir. Uzun bacaklara ve yüksek bir kalçaya sahip olanlar ise iş köpekleridir. İş köpeği olarak kullanılanlar, asker ve polislerin vazgeçilmez köpekleridir.

Egzersiz ihtiyaçları yeteri kadar karşılandığı takdirde apartmanda yaşayabilir. Yinede onlar için en uygun bahçeli bir evdir.

Hassas bir mideye sahiptirler. İçinde vitamin değeri çok fazla olmayan mamalar ile beslenmeli alerjiye sebep olacak yiyecekler verilmekten kaçınılmalıdır. Bu ırkın yatkın olduğu hastalıkların en başında kalça diplazisi’si gelir.

Bu ırk için verilebilecek ideal boy değerleri, erkeklerde 62,5 cm, dişilerde ise 57,5 cm’dir. 2,5 cm kadar bir sapma görülebilir. Ağırlıkları erkeklerde 35 kg -40 kg, dişilerde 22 kg – 32 kg arasındadır.

Tüyleri mevsim değişikliklerinde dökülür. Bu yüzden fırçalanması gerekir. Çok sık yıkanılması önerilmez. Yılda bir defa yıkanılması yeterlidir.

Uzun bir burnu vardır. Ucu siyahtır. Sert hatlı bir yüze ve yukarı doğru çıkık bir alna sahiptir. Güçlü çenesi sayesinde saldırdığı canlıyı kısa bir sürede etkisiz hale getirir. Kahverengi gözlere sahip olan bu ırkın bakışları gayet kendinden emin olup zekiliğinin ispatıdır.

Kendi arasında 12’ye ayrılan Alman Çoban Köpekleri, siyah, sarımsı kahverengi, siyah ,beyaz, kırçıllı gri, renklerinde olabilir. Asıl renkleri gri olan bu köpeklerin laboratuvar ortamında genleriyle oynanarak kahverengi, siyah gibi renklerde olmaları sağlanmıştır.

Keskin koku alma duyuları ve görev bilinçlerinin yüksek olmasından dolayı polis ve askerler tarafından en çok tercih edilen köpekler arasındadır. Görev sırasında asla dikkati dağılmayan bu köpekler paraşütle atlama konusunda dahi eğitim alırlar.

Popüler filmlerin vazgeçilmez köpekleri olmalarından dolayı, Abd’de en çok beslenen 3 ırk arasında yerini almıştır.

Ortalama ömürleri 12 yıl olan bu köpeklerin, üreme faaliyetlerinin devam edebilmesi için Körung ve Schutzund sınavlarından başarıyla geçmesi gerekir. Kulağı düşük olan köpekler için  kan çakışması olan köpeklere üremeleri için  izin verilmez.

Genel Karakteri

İtaatkarlığı ve sadakati ile ön plana çıkan bu ırk, soğuk kişileri bile kendine çekecek kadar sevecendir. Eğitim onlar için bir oyundur ve bunu gönüllü olarak yaparlar. Kafaları kolay karışmayacak zeki bir ırktır. 6 aylıkken eğitilip sosyalleştirilmesi gerekir.Eğitilirken kararlı olunup şiddet uygulanmaması gerekir. Aksi takdirde saldırgan bir yapıya sahip olurlar.

Diğer hayvanlara karşı da hoşgörülü olan bu köpekler, çocukları hiç bir zaman bir tehlike olarak görmez, onlarla dost olurlar. Yalnız kalmaktan hoşlanmayan bu ırkın iyi bir yetiştiriciden eğitim alması gerekir. Ceza sistemine dayalı bir eğitim bu köpekleri saldırganlaştırabilir.

Eğitilebilirliğe açık olması nedeniyle, hemen hemen her görevde kullanılabilir. Görme engelliler için rehberlik, enkaz sırasında arama kurtarma , narkotik, bekçilik, koruma en yaygın kullanım alanlarıdır.

Tarihçesi

Alman çoban köpeklerinin oluşumu hakkında iki farklı teori vardır. Birincisi, Almanya’daki dişi çoban köpeklerinin kurtlarla çiftleşmesi sonucu böyle bir ırkın oluştuğudur. İkincisi ise Alman çoban köpeklerinin birbirleriyle çiftleşmesi sonucu böyle bir ırkın oluştuğudur.

Alman Çoban Köpeği (Alman Kurdu)

Alman Çoban Köpeği (Alman Kurdu)
86

Eğitilebilirlik

10/10

  Sadakat

  10/10

   Koruma

   10/10

    Oyunculuk

    10/10

     Enerji seviyesi

     9/10

      Çocuklarla dostluk

      9/10

       Köpeklerle dostuk

       8/10

        Petlerle dostluk

        8/10

         Soğuğa dayanıklılık

         6/10

          Sıcağa dayanıklılık

          6/10

           Artılar

           • Zeki
           • Akıllı
           • Sadık
           • Oyuncu
           • Korumacı
           • Eğitilebilir

           Bir Cevap Yazın

           E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir