[Toplam:9    Ortalama:4.3/5]

alman kısa tüylü pointer

Alman Kısa Tüylü Pinter Genel Özellikleri

Oldukça zarif görünen, çevik ve atletik yapılı bir av köpeğidir. Kafatası uzunluğuyla, burun uzunluğu aynı olan bu köpek, geniş bir burna sahiptir. Burnu kahverengi olup gözleri badem rengidir. Genellikle burnu iri olanlar safkan olduğunun kanıtıdır. Doğal olarak burnu iri olanlar tercih edilir. Çoğu av köpeğinde olduğu gibi bu ırkında dişleri makas ısırışı denilen şekilde kapanır. Perdeli ayaklara sahip olan kısa tüylü pointerlar boyut olarak standart pointerlara göre daha küçüktür.

Apartman hayatına uygun olmayan bu köpekler, bahçede 2 metre yüksekliginde bir çit ve ya duvar yoksa üstünden dışarı atlaması muhtemeldir.Egzersiz ihtiyacı diğer köpeklere nazaran çok yüksektir. Sahiplenmeyi düşünen kişinin, bunu dikkate alıp yeterli vakit ayırabileceüinden emin olması gerekir.

Bakımı oldukça kolay olan bu ırkın tüyleri parlak, sık ve kısadır. Tüyleri beyaz ve ciğer rengidir. İki renk bir arada benekli bir şekilde olabilir. Sık sık kulak temizliği yapılmalıdır. Avdan sonra üşütmemesi için kontrol edilip kurutulması gerekmektedir.

Orjinal işlevi av olan, bu köpek günümüzde av işaret etme yarışmalarında da kullanılmaktadır.

Kiloları 20 kg – 32 kg, boyları ise 53 cm – 64 cm arasında değişmektedir.Bu sebeple büyük boyutlu ırklar arasında gösterilebilir.

Genel özellikleri

Çocuklarla iyi anlaşılabilen  bu ırk aynı zamanda sahibine karşı itaatkar ve zeki bir ırktır. Aynı zamanda ailesini korumayı da  kendine görev edinmiştir. Oldukça duygusal olan bu köpekler, kendileriyle yeteri kadar ilgilenilmediğini sezdikleri halde küsebilir ve hırçınlaşabilirler. Genel olarak erkekler dişilere göre daha dominant bir karaktere sahiptir. Bazıları show için eğitilir. Enerji seviyeleri avcılara göre daha düşüktür. Yabancılara karşı her zaman mesafeli olan bu pointerlar,yavruyken diğer petlerle birlikte büyürlerse onlarla dost olabilirler.

Ortalama ömürleri 12- 14 yıldır.

Tarihçesi

Günümüzde en popüler av köpeklerinden biri olan Alman kısa tüylü pointerler 1600’lü yılların başında İspanya’dan Fransa’ya getirilmiştir.Daha atletik ve hızlı bir av köpeği elde etmek için İngiliz ve İtalyan pointerlarının çiftleştirilmesi sonucu üretilmiştir.

.

Alman Kısa Tüylü Pointer

Alman Kısa Tüylü Pointer
84

Avcılık

10/10

  Bekçilik

  8/10

   Çocuklarla dostluk

   10/10

    Köpeklerle Dostluk

    9/10

     Enerji seviyesi

     10/10

      Eğitilebilirlik

      7/10

       Sıcağa dayanıklılık

       7/10

        Soğuga dayanıklılık

        7/10

         Yabancılarla Dostluk

         8/10

          Sahibine Bağlılık

          8/10

           Artılar

           • Avcılık
           • Oyunculuk
           • Enerji seviyesi
           • İtaat
           • İyi huyluluk

           Eksiler

           • Havlama

           Bir Cevap Yazın

           E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir