[Toplam:7    Ortalama:5/5]

American Curl kedi

Genel Karakteri

American Curl çok eğlenceli bir kedidir.  Oyun oynamaya bayılır, yaşlandığında bile oyuncu karakterini tüm sevecenliği ile gösterir. Ona getirmesi için birşey attığınızda gidip getirir, bu oyunu çok sever. Sahibiyle bir aktivite içinde değilse, yüksek yerlere tüner ve avcı özelliklerini gösterir.

Oldukça sevimli, aileye uygun ve çocuklara düşkünlüğü ile bilinen bir kedidir. Ona hakettiği saygıyı gösterecek yaşça büyük çocuklarla çok iyi anlaşacaktır. American Curl ayrıca diğer kedilerle iyi anlaşır, hatta kedilere karşı saldırgan olmayan köpeklerle de iyi anlaştığı söylenebilir.

Eğitime yatkın, zeki bir kedidir.

Abyssinian kediler kadar aktif ve enerjik olmasalar da, enerjik ve oyuncu olmadıkları söylenemez. Dişi ve erkek American Curl kedileri eşit derecede aktiftirler.

Görünüşleri ve Fiziki Özellikleri

Doğduklarında görünüşleri diğer yavru kediler gibidir. Ancak kısa bir süre içerisinde -3 hafta içerisinde- kulakları bükük bir şekil alır. Orta büyüklükte bir kedi olan American Curl’ün ideal kilosu 3 ile 5 kilo arasında olmalıdır.  Kendine özgü kulakları oldukça keskin ve uzundur. İpeksi tüylere sahiptir, dokunduğunuzda hoş bir his bırakır, tüy uzunlukları değişkenlik gösterebilir, kimi American Curl kedileri uzun tüylü kimileri kısa tüylüdür. Kasları fazla gelişmemiştir ve orta uzunlukta bacaklarla sahiptir. Karakteristik rengi siyahtır ancak bir çok farklı renkte American Curl kedisi vardır.

Sağlık ve Bakımı

Hem safkan hem de melez kedi türlerinde genetiğe bağlı birçok sağlık problemi yaşanabilir. Amerikan Curl kedileri genel olarak sağlıklı kedilerdir. Ama bazı American Curl kedilerinde kulak kanallarıyla ilgili sağlık problemleri ortaya çıkmıştır. Kulak enfeksiyonlarına meyilli olabilirler.

Tüy bakımları tür içinde farklılık gösterir. American Curl kedileri hem uzun hem de kısa tüylü olabilirler. Kısa tüylüler uzun tüylülere oranla bir yıl içinde daha fazla tüy dökerler. Ancak sıcak aylarda uzun tüylüler daha fazla tüy dökerler. Bu sebeple American Curl kedilerinde taranma ihtiyacı mevsimden mevsime, kısa tüylüsünden uzun tüylüsüne değişiklik gösterir. Eğer uzun tüylü bir American Curl kediniz varsa sıcak aylarda taranma sıklığını artırabilirsiniz, eğer kısa tüylü bir American Curl kediniz varsa düzenli olarak haftada 2 kez taranması yeterli gelecektir. American Curl kedilerinin banyo ihtiyacı yok denecek kadar azdır, gerekli olmadığı taktirde yıkanmaması gerekir.

Diş etiyle ilgili bir sağlık problemi meydana gelmemesi için dişlerini fırçalayabilirsiniz. Günlük diş fırçalama en iyisidir, ancak haftalık diş bakımı hiç yoktan iyidir.

Bir kaç haftada bir tırnak bakımını yapmalısınız.

Gözlerindeki çapakları yumuşak ve steril bir bezle silebilirsiniz.

Kulaklarını her hafta kontrol etmelisiniz. Eğer kulaklarında kirlenme var ise, kesinlikle kulak temizleme çubuğu ile temizlemeyiniz! Kedinin kulaklarına zarar verebilirsiniz. Onun yerine, ılık suyla hafif nemlendirilmiş, pamuklu bir bez ile yavaş ve dikkatli bir şekilde kulaklarını temizleyebilirsiniz.

Sağlıklı bir American Curl kedisi 12 – 16 yıl yaşayabilir.

Tarihi

American Curl kedisi en genç kedi ırklarından birisidir. 1981 yılında kulakları bükük 2 kedi California’da yaşayan kedi sever Grace Ruga’nın kapısına gelir. Birisi ortadan kaybolurken, uzun ve siyah tüylü olan diğerini Ruga sahiplenir. Ona Shulamith adını verir. Shulamith 1981’in Aralık ayında doğum yapar ve yavrularından ikisinin kulağı annelerininki gibi büküktür. Ruga bu yavruları kız kardeşine verir. Daha önce Austrilian Shepherd köpek yetiştiriciliği yapan Nancy Kiester tesadüf eseri bu yavruları görür. Karakteristik kulak yapılarına ve görünüşlerine bayılan Kiester, Ruga ailesi ile iletişime geçer ve Shulamith ile yavrularını 1983 yılında Palm Strings’te gösterirler. Daha sonra Scottish Fold kedi yetiştiriciliği yapan bir kedi hakemine kedilerini gösterirler, kedi hakemi bu kedinin yeni ve tanınmamış bir ırk olduğunu söyler. Bunu takip eden yıllarda bütün uluslararası kedi otoriteleri American Curl’ü yeni bir ırk olarak tanır ve kayıt altına alır.

 

 

 

American Curl

American Curl
87.5

Uyumluluk

10/10

  Duygusal Yakınlık

  9/10

   Çocuklarla dostluk

   9/10

    Köpeklerle Dostluk

    9/10

     Enerji seviyesi

     8/10

      Bakım İhtiyacı

      9/10

       Dayanıklılık

       8/10

        Zekilik

        9/10

         Yabancılarla Dostluk

         9/10

          Sahibine Bağlılık

          9/10

           Artılar

           • Zekidirler
           • Ağır bir karakteri vardır
           • Uyumludurlar
           • Oyun oynamayı severler

           Eksiler

           • Bakım ihtiyacı ortalamanın üstündedir.
           • Kulak enfeksiyonlarına meyillidir

           Bir Cevap Yazın

           E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir