[Toplam:2    Ortalama:3.5/5]

American Shorthair kedisi

Genel Karakteri

Gayet uyumlu bir karakterde iyi huylu bir kedidir American Shorthair.  Avcı karakterini hala korumaktadır. Bir aileye çok kısa sürede uyum sağlayabilir ve çok sıkı bir dostunuz olabilir. Aktiflik açısından orta derecede diyebiliriz American Shorthair için. Baygın, durağan ve hareketsiz değildir ama her daim enerjik, bir o tarafta bir bu tarafta atlayan, her zaman ilgi bekleyen bir kedi de değildir. Gayet ağır karakterli, aktivite zamanlarında oldukça uyumlu ancak siz bir iş ile meşgulken gelip sizi rahatsız etmeyecek kadar da anlayışlıdır. Oldukça zeki bir kedidir. Evinize yabancı bir ziyaretçi geldiğinde bir taraflarda saklanmak yerine, kendisini göstermesini bilir. Sosyal bir kedidir. Siz yatağa uzanırken, televizyon izlerken, bilgisayar başında oyun oynarken yanınızda sessiz ve sakin bir şekilde size eşlik edebilir.

Görünüşleri ve Fiziki Yapıları

Oldukça kaslı ve güçlü bir vücut yapısına sahiptir. Son derece kaslı olan bacakları iyi hamle yapabilmesini, uzak mesafelere atlayabilmesini ve sağlam bir şekilde tırmaabilmesini sağlar. Orta büyüklükte bir kedi diyebiliriz onun için. Büyükçe yüzü ve geniş yanakları ona sevimli bir kedi imajı verir. Orta büyüklükteki kulakları, kulak uçlarına doğru yuvarlak bir hal  alır. Gözleri badem şeklindedir. Kısa tüylüdür ancak soğuk havalara dayanıklıdır. Tüy renkleri değişkenlik gösterir. İdeal kilosu 3 ile 5,5 kg arasındadır.

Sağlık ve Bakımı

Tüm kedilerde ve insanlarda olduğu gibi genetiğe bağlı çeşitli hastalıklar American Shorthair’de de meydana gelebilir. Kalp rahatsızlıklarına yakalandıkları görülmüştür, ancak bunun genetik temelli olduğu henüz kanıtlanmamıştır.

Haftada birkaç kez taranması ve ağız bakımının yapılması gerekmektedir; taranması ölü tüyleri ve derideki yağın dağıtılması için önemlidir. American shorthair kedilerinde tüy dökme miktarı mevsimsel olarak değişebilir.

Dişi eti ile alakalı rahatsızlıkların meydana gelmemesi için diş ve ağız bakımını düzenli bir şekilde yapmanız tavsiye edilir.

Tırnak bakımını da düzenli bir şekilde yapmayı unutmamalısınız. Haftada bir kez tırnak kesimi yeterli gelecektir

Kulaklarını haftada bir kez kontrol etmenizde yarar vardır. Eğer kirlilik varsa, ılık su ile nemlendirilmiş yumuşak bir bezle kulak temizliğini dikkali ve yumuşak bir şekilde yapmaya özen gösteriniz. Kesinlikle kulak temizleyicisi çubuklarıyla kedinizi kulağını temizlemeyiniz, kedinin hassas kulakları zarar görebilir.

American shorthair kedileri yemek yemeye bayılırlar. Bu sebeple bu kedilerde  obesite meydana gelebilir. Aşırı kilo problemine yakalanmaması için gelişi güzel mama vermemeniz gerekiyor. Her öğünün mamasını ölçülü olarak vermenizde yarar vardır.

Sağlıklı bir American Shorthair 15 – 20 yıl yaşayabilir.

Tarihi

American Shorthair kedilerinin Amerika’ya Avrupalı insanların göç etmesiyle beraber geldiği bilinmektedir. Aslında kökeni Avrupa olmasına rağmen bugün American olarak isimlendirilir. Kimi kaynaklar bir kaç American Shorthair’in 1600’lü yıllarda Amerika kıtasına ulaştığını iddia etmektedir. Doğal seleksiyon yıllar boyunca onları güçlü ve dayanıklı bir kedi haline getirmiştir.

 

 

American Shorthair

American Shorthair
85

Uyumluluk

9/10

  Duygusal Yakınlık

  9/10

   Çocuklarla dostluk

   9/10

    Köpeklerle Dostluk

    7/10

     Enerji seviyesi

     8/10

      Bakım İhtiyacı

      8/10

       Dayanıklılık

       10/10

        Zekilik

        9/10

         Yabancılarla Dostluk

         8/10

          Sahibine Bağlılık

          9/10

           Artılar

           • Oldukça dayanıklıdır
           • Zekidir
           • Sosyaldir

           Bir Cevap Yazın

           E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir