[Toplam:4    Ortalama:4/5]

american wirehair kedisi

Genel Karakteri

Karakter açısından American Shorthair kedileriyle benzeşirler; iyi huylu, uyumlu ve oldukça oyuncudurlar. American Wirehair kedisini “komik” bir kedi olarak tanımlayanlar da çoktur. Orta düzey aktif bir kedidir, çeşitli aktivitelere ve oyun oynamaya hayır demeyecektir ancak çok fazla ilgi beklemez. Oldukça sosyal bir kedidir, evinize gelen misafirlerle iyi anlaşacaktır. Ayrıca sessiz bir kedidir, sizi ev içerisinde adım adım takip edebilir. Etrafında olan bitene ilgi doludur, bu açıdan meraklı bir kedidir American Wirehair.

Görünüşleri ve Fiziki Yapısı

Orta büyüklükte bir kedi olan American Wirehair’in tüyleri kıvrımlı, sıkı ve sert ancak dokununca hoş bir his bırakan türdendir. Bıyıkları ve kulaklarının içindeki tüyler bile kıvrımlı ve çok canlıdır. Tüy rengi çok farklı renklere ve şekillere sahip olabilir.

American Wirehair yuvarlak bir kafa yapısına, dolgun ve geniş yanaklara, uçları yuvarlak orta büyüklükte kulaklara ve büyük badem gözlere sahiptir.

Orta büyüklükteki vücudu güçlü ayaklarıyla ve yuvarlak patilerinin sağlam tabanlarıyla desteklenir.

Sağlık ve Bakımı

American Wirehair kedileri genel olarak sağlıklı olsalar da tüm kedi ve insanlar gibi genetik sebeplere bağlı çeşitli hastalıklardan muzdarip olabilirler.

American Wirehair’in kendine özgü sıkı tüyleri  normalden biraz daha fazla bakım gerektirebilir. Tarak ya da fırça ile taranması ona zarar verebilir, ancak kış tüyünü döktüğü ilkbahar’da bu şekilde tarayabilirsiniz. Banyo gerekmedikçe şart değildir.

Diş eti ile alakalı rahatsızlıkların meydana gelmemesi için diş ve ağız bakımını düzenli bir şekilde yapmanız tavsiye edilir.

Tırnak bakımını da düzenli bir şekilde yapmayı unutmamalısınız. Haftada bir kez tırnak kesimi yeterli gelecektir

Kulaklarını haftada bir kez kontrol etmenizde yarar vardır. Eğer kirlilik varsa, ılık su ile nemlendirilmiş yumuşak bir bezle kulak temizliğini dikkali ve yumuşak bir şekilde yapmaya özen gösteriniz. Kesinlikle kulak temizleyicisi çubuklarıyla kedinizi kulağını temizlemeyiniz, kedinin hassas kulakları zarar görebilir.

Tarihi

American Wirehair kedisi tesadüfi doğal mutasyon sonucu meydana gelmiş bir kedi ırkıdır. İlk bilinen Wirehair kedisi 1960’lı yıllarda Newyork’ta ortaya çıkmıştır. Kedi yetiştircisi olan Joan O’Shea  bu kediyi ufak bir çiftlikte görür ve alır. Bu kedinin tüyleri diğer kedilerden farklıdır. O’Shea dağınık, kırmızı ve beyaz renkli tüyleri olan bu kedinin yeni bir ırk olabileceğini düşünür. Düz tüylere sahip olan başka bir kediyle çiftleştirir. Doğan yavruların ikisi Wirehair cinsindendir. Takip eden yıllarda bu kedi tüm kedi otoritelerince yeni bir ırk olarak tanınır.

 

American Wirehair

American Wirehair
86

Uyumluluk

10/10

  Duygusal Yakınlık

  9/10

   Çocuklarla dostluk

   9/10

    Köpeklerle Dostluk

    9/10

     Enerji seviyesi

     9/10

      Bakım İhtiyacı

      9/10

       Dayanıklılık

       8/10

        Zekilik

        9/10

         Yabancılarla Dostluk

         8/10

          Sahibine Bağlılık

          9/10

           Artılar

           • Oyuncudurlar
           • Eğlencelidirler
           • Fazla ilgi beklemezler

           Eksiler

           • Tüyleri özel bakım gerektirir.

           Bir Cevap Yazın

           E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir