[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Amerikan Su Spanieli’ler eğitilmeye yatkındırlar. Sahiplerine karşı oldukça itaatkardırlar. Avcılıkta çok iyidirler, hatta bataklıkta bile avlanırlar. Adından da anlaşıldığı gibi sulu ortamlar tam onların yeridir (bataklık, sulu alanlar…). Suda yüzmek onlar için çok kolay bir iştir. Günümüzde ise sahiplerine eşlik etmekle bilinirler.

Genel Özellikleri

Daha çok siyah, kahverengi gibi koyu renklerde bilinirler. Sıcak-soğuk ortamlara karşı çok dayanıklıdırlar. 10-12 yıl arası ömürleri vardır. Avcılık onların asıl işi olmasına rağmen artık günümüzdeki sırayı bekçilik almıştır. Tüyleri kıvır kıvırdır. Tüy dökmeleri orta sıklıkladır fakat mevsim değişikliğine göre daha fazla tüy dökerler. Tüyleri kıvırcık olduğu için hergün taranması gerekir. Kulakları da tüylü olduğu için o bölümü de taramayı unutmayın. Kulakları taranmadığı taktirde enfeksiyon riski oluşur.Kulak yapıları sarkık olduğu için haftada 2 kere kulak içlerinin temizliği yapılmalıdır.  Yerinde duramayan kıpır kıpır olmaları nedeniyle, evde kapalı alanlar yerine evin bahçesi gibi açık alanlarda yaşamaları onlar için daha çok uygun olur. Sadece sahiplerine karşı sevgi doludurlar. Diğer insanlarla ve hayvanlar ile iyi geçinmezler. Dışarıdan eve geldikleri zaman dışarıda yoruldukları için eve geldiği gibi uyurlar.

Dişilerde ve erkeklerde boy kilo oranları:
Dişilerde boy 36-44 Cm
Erkeklerde boy 38-46 Cm

Erkeklerde Kilo 14-20 Kg
Dişilerde Kilo 11- 18 Kg

Tarihçesi

Kökenleri hakkında   şöyle söylenmektedir;  İrlanda Su Spanieli’nin  ve tüyleri kıvırcık olan Retreiver olan ırkının ortaya çıkmasına neden olmuştur. 1940 yılında Amerikan Köpek Kulübü tarafından kabul edilen bir cins olmuştur.

8.2

UYUMLULUK

9/10

DUYGUSAL YAKINLIK

9/10

ÇOCUKLARLA DOSTLUK

7/10

KÖPEKLERLE DOSTLUK

7/10

ENERJİ SEVİYESİ

9/10

BAKIM İHTİYACI

9/10

DAYANIKLILIK

10/10

ZEKİLİK

10/10

YABANCILARLA DOSTLUK

6/10

SAHİBİNE BAĞLILIK

10/10

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir