[Toplam:15    Ortalama:4.3/5]

Ankara Kedisi Angora

Genel Karakteri

Çok güzel ve asil bir kedi olan Ankara kedisini ulusal bir değer olarak tarif etsek sanıyoruz yanılmayız. Oldukça aktif, çevik ve iddialı bir kedidir Angora. Sıradışı görünümü ve kişiliği sayesinde uluslararası ün yapmış, hem Türkiye’de hem de tüm dünyada kediseverlerin gözünde ayrıcalıklı bir yer edinmiştir.

Ankara Kedisi sizi atletikliği ve zekiliği ile şaşırtabilir. Ev içerisinde ulaşamayacağı yükseklik ve patileriyle açamayacağı kapı yoktur dersek ne kadar zeki olduğunu ve ne denli atletik olduğunu tam anlamıyla ortaya koymuş oluruz herhalde.

Angora oyun oynamaya tam anlamıyla bayılır, dikkatinizi çekmek için herşey yapabilir, buna kendi başını belaya sokması da dahildir 🙂

Dillere destan oyunculuğunu yaşlandığında dahi kaybetmeyen bir kedidir. Misafirlere karşı dost canlısıdır ancak en çok sahibini sever, sahibine bağlılığını kesinlikle tartışma konusu yaptırmaz.

Son derece sosyal bir kedidir ve son derece ilgi bekler; bu sebeple siz evde yokken ona arkadaşlık yapacak bir evcil hayvan ile çok mutlu olacaktır. Diğer kediler ile ve kedilere karşı saldırgan olmayan evcil köpekler ile dost olabilir.

Siz evdeyken kucağınıza yatabilir, omuzlarınıza kendisini bırakabilir, akşam yatarken aynı yastıkta sizinle uyuyabilir.

Angora kedisiyle anlaşabilmeniz ve mutlu bir dostluk kurabilmeniz için biraz kendinizi ona uydurmanız gerekebilir; oyun ve mizah anlayışınız eğer Ankara kedisiyle uyuşursa mükemmel bir dost kazanabilirsiniz. Angora kedisine sahip olmak isteyen biri ilk önce sabırlı olmalıdır. Çünkü Angora kedileri birşeyi bir kez aklına koyduğunda onu aklından çıkarmak çok zordur, o yapmak istediğini hemen yapar ve bu kararından onu vazgeçirmek büyük bir sabır gerektirebilir.

Görünüşleri ve Fiziki Yapıları

Ankara kedileri parlak, uzun ve ipeksi  güzel tüylere sahiptir. O hareket ettikçe tüyleri parıldıyormuş izlenimi verir. Angora kedisinin tüyleri uzunluk bakımından değişkenlik gösterebilir, ancak en uzun tüyleri vücudunda boyun bölgesindedir. Karakteristik rengi beyazdır, ancak farklı renklerde angora kedisi görmek mümkündür.

Vücut yapısı kaslı ve güçlüdür. Bacakları uzundur, arka bacakları ön bacaklarından daha uzundur, patileri ufak ve yuvarlaktır, uzun kuyrukları arkadan uca doğru incelir.

Orta büyüklükte bir kafa yapısına sahiptir, kulakları kafasına oranla büyüktür. Badem şeklindeki gözleri mavi, yeşil ve sarı olabilirken, bir göz mavi bir göz yeşil ve buna benzer farklı  göz rengi kombinasyonları da olabilir.

Sağlık ve Bakımı

Tüm safkan ve melez kedi ırklarında olduğu gibi, Ankara kedisinde de genetiğe bağlı çeşitli hastalıklar meydana gelebilir.

Ankara kedileri genel olarak sağlıklıdır. Ancak beyaz renkli, tek gözü mavi ya da iki gözü mavi Ankara kedileri genetik olarak sağırlığa meyillidir. Bu sağırlık tek ya da çift kulakta meydana gelebilir. Bunun yanında kas koordinasyon bozukluğu ve hipertrofik kardiyomiyopati hastalığına yakalanabilirler.

Kas koordinasyon bozukluğu 2-4 haftalık yavru Ankara kedilerini etkileyebilir. Dikkatli bir gözlem ile bu hastalığın şiddeti azaltılabilir.

Hipertrofik kardiyomiyopati ise kalp kaslarının büyümesine sebep olan bir çeşit kalp hastalığıdır. Hem safkan hem de melez kedi ırklarında görülebilir. Angora kedisi bu hastalıktan etkilenebilecek kedilerden birisidir.

Ankara kedisinin ideal kilosu 2,5 ile 4,1 kg arasındadır.

Sağlıklı bir Ankara kedisi 12 ile 18 yıl yaşayabilir.

Ankara kedilerinin tüy bakımları oldukça kolaydır, ipeksi tekli bir posta sahiptir; ve taranması gayet kolaydır. Haftada bir kaç kez taranması yeterli gelecektir. Çok fazla tüy dökmeyen bir kedidir Ankara kedisi.

Ankara kedilerinde tüy uzunluğu 2 yaşına kadar tam uzunluğuna erişmez.

Diş eti ile alakalı rahatsızlıkların meydana gelmemesi için diş ve ağız bakımını düzenli bir şekilde yapmanız tavsiye edilir.

Tırnak bakımını da düzenli bir şekilde yapmayı unutmamalısınız. Haftada bir kez tırnak kesimi yeterli gelecektir

Kulaklarını haftada bir kez kontrol etmenizde yarar vardır. Eğer kirlilik varsa, ılık su ile nemlendirilmiş yumuşak bir bezle kulak temizliğini dikkali ve yumuşak bir şekilde yapmaya özen gösteriniz. Kesinlikle kulak temizleyicisi çubuklarıyla kedinizi kulağını temizlemeyiniz, kedinin hassas kulakları zarar görebilir.

Tarihi

İsminden de anlaşılacağı üzere, Ankara kedisi Ankara’ya özgü bir kedidir. Yurtdışında “Turkish Angora Cat” olarak bilinir. Uzun tüylü kedilerin atası olduğu düşünülmektedir. 15-16.yy’dan itibaren Avrupalı gezginler, ticaret adamları ve askerlerin bu kediyi farkedip Avrupa’ya götürdükleri söylenmektedir. Bir teori ise Vikinglerin bundan bin yıl önce Anadolu Topraklarından kediyi Avrupa’ya getirdiklerini iddia etmektedir.

Ankara Kedisi sıradışı görünümü ve güzelliği ile Yurt dışında tarih boyunca çok popüler bir kedi olmuştur. Sevenleri arasında ünlü krallar bile vardır. Fransız Kralı, “Devlet de benim, yasa da” sözüyle ünlü 14.Louis’in bu kedinin hayranı olduğu iddia edilmektedir.

Halen Ankara Kedisi popülerliğinden hiç birşey kaybetmemiştir, Avrupa’da ve Amerika’da seveni hızla artmaktadır.

Ankara Kedisi (Angora)

Ankara Kedisi (Angora)
88.5

Uyumluluk

10/10

  Duygusal Yakınlık

  9/10

   Çocuklarla dostluk

   9/10

    Köpeklerle Dostluk

    9/10

     Enerji seviyesi

     10/10

      Bakım İhtiyacı

      8/10

       Dayanıklılık

       8/10

        Zekilik

        9/10

         Yabancılarla Dostluk

         9/10

          Sahibine Bağlılık

          9/10

           Artılar

           • Zekidir
           • Oyuncudur
           • Uyumludur
           • Fazla tüy dökmez

           Eksiler

           • İnatçı olabilir
           • Genetiğe bağlı çeşitli hastalıklara yatkın olabilir
           • Çok fazla ilgi bekler

           Bir Cevap Yazın

           E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir