[Toplam:2    Ortalama:5/5]
Australian Mist

Genel Karakteri

Australian Mist kedisi dost canlısı, oldukça oyuncu ve eğlenceli bir kedidir. İnsanlarla, diğer kedilerle hatta diğer evcil hayvanlarla iyi anlaşır. İnsanlara karşı özel bir ilgisi olan Australian Mist, sahibini adım adım takip eder. Son derece enerjik bir yapısı vardır Australian Mist kedisinin, ve karakteri oldukça meraklıdır. Etrafında olan bitene kayıtsız kalamaz, başını belaya sokmayı gerektirse bile merak ettiğinin peşinden gidebilir.

Görünüşleri ve Fiziki Yapıları

Burmese kedilerine benzer bir şekilde, kısa ve yoğun tüyleri vardır. Postları sarı, mavi, kahverengi gibi bir çok farklı renk alabilir. Orantılı ve orta büyüklükte bir vücuda sahiptir, aşırı denebilecek bir fiziki özelliği yoktur. Kafası hafif yuvarlak şeklindedir. Burnu hafif içe doğru, yeşil gözleri büyük ve orta büyüklükte kulaklara sahiptir.

Sağlık ve Bakımı

Tüm melez ve safkan kedi ırklarında olduğu gibi Australian Mist kedilerinde de genetiğe bağlı çeşitli hastalıklar meydana gelebilir.

Genellikle Australian Mist kedileri sağlıklıdır. Sağlıklı bir Australian Mist 14-16 yıl yaşayabilir.

Tüy bakımı çok zahmetsizdir. Çok az tüy döktüğünden ve tüyleri oldukça kısa olduğundan çok fazla taranma ihtiyacı yoktur. Haftalık bir şekilde düzenli olarak taranması yeterli gelecektir.

Diş eti ile alakalı rahatsızlıkların meydana gelmemesi için diş ve ağız bakımını düzenli bir şekilde yapmanız tavsiye edilir.

Tırnak bakımını da düzenli bir şekilde yapmayı unutmamalısınız. Haftada bir kez tırnak kesimi yeterli gelecektir

Kulaklarını haftada bir kez kontrol etmenizde yarar vardır. Eğer kirlilik varsa, ılık su ile nemlendirilmiş yumuşak bir bezle kulak temizliğini dikkali ve yumuşak bir şekilde yapmaya özen gösteriniz. Kesinlikle kulak temizleyicisi çubuklarıyla kedinizi kulağını temizlemeyiniz, kedinin hassas kulakları zarar görebilir.

Tarihi

Australian Mist görece olarak yeni bir kedi ırkı sayılabilir. Dr.Truda tarafından ilk üretimi yapılmıştır. Dr. Truda 1977 yılında Burmese ve Abyssinian kedilerini çiftleştirir ve ortaya Australian Mist çıkar. Kökeni Avustralya’dır.

Australian Mist Özellikleri

Australian Mist Özellikleri
8.5

Uyumluluk

9/10

Duygusal Yakınlık

9/10

Çocuklarla dostluk

9/10

Köpeklerle Dostluk

9/10

Enerji seviyesi

10/10

Bakım İhtiyacı

8/10

Dayanıklılık

8/10

Zekilik

8/10

Yabancılarla Dostluk

9/10

Sahibine Bağlılık

9/10

Artılar

  • Enerjiktir
  • Fazla Bakıma ihtiyacı yoktur
  • Oyuncudur

Eksiler

  • Çok zeki bir ırk değildir
  • Fazla ilgi bekleyebilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir