[Toplam:3    Ortalama:5/5]
balinese kedi

Genel Karakteri

Balinese kediler  sahiplerine fazlasıyla düşkündür. Sahiplerine eşlik etmeye ve onları adım adım takip etmeye bayılırlar. Siz otururken kucağınıza yatabilir, uyurken sizinle aynı yastığa baş koyabilir. Sıklıkla ayak altında olabilir, bu sebeple değnekli kişiler ve ayaklarının etrafında kedilerin dolaşmasından hoşlanmayan kişiler için en iyi seçim olmayacaktır.

Yakın akrabası Siyam kedisi kadar gürültücü değildir. Onu tam anlamıyla tanımlayacak kelime “İnatçı”‘dır. Aklına koyduğu birşeyi muhakkak yapmak isteyecektir.

Balinese kedileri son derece atletik, çevik ve zekidirler. Aynı zamanda oyun oynamayı çok severler. Küçük oyuncaklar ile onu meşgul edebilir, onunla beraber eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz. Özellikle gidip getirme oyunlarına oldukça düşkündür.

Eğer tüm gün boyunca bir evcil hayvanla konuşmak istiyorsanız Balinese mükemmel bir seçim olabilir.

Siz evde yokken, evde tek başına olduğuna aldırmayacak bir kedidir, ancak siz evdeyken onunla vakit geçirmenize önem verecektir. Balinese kedileri diğer kedilerle de iyi anlaşır. En iyisi kendi ırkından bir kediyle arkadaş olmasıdır, bu sayede siz evde yokken çok sıkılmayacaklardır.

Görünüşleri ve Fiziki Yapıları

Tüy uzunluğu dışında, Siyam kedileriyle aralarında pek bir görünüş farkı yoktur. İkisi de kaslı bir vücut yapısına, hafif üçgen şeklinde bir kafaya, büyük ve geniş, karakteristik bir kulak yapısına, orta büyüklükte badem gözere sahiptir. Bacakları ince ve uzundur, arka bacaklar ön bacaklara oranla daha uzundur. Şişkin duran bir kuyruğa ve oval patilere sahiptir. Yine siyam kedileriyle renk olarak benzeşirler. Post renkleri farklılık gösterebilir. Orta uzunluktaki tüyleri ipeksidir ve dokununca kişide hoş bir his bırakır.

Sağlık ve Bakımı

Hem melez hem de safkan kedi türlerinde genetiğe bağlı çeşitli hastalıklar ortaya çıkabilmektedir. Genetiğe bağlı hastalıklar hem Siyam hem de Balinese kedilerini etkileyebilir. Bu hastalıklar arasında şunları sayabiliriz:

 • Amyloidosis: Amyloid olarak bilinen yanlış katlanmış proteinlerin vücutta üretilmesi sonucu ortaya çıkan nadir bir hastalıktır. Siyam kedilerinde ve Balinese kedilerinde genetiğe bağlı ortaya çıkabilir
 • Astım: Balinese kedileri genetik olarak astıma yatkın olabilirler.
 • Doğuştan kalp bozuklukları
 • Gözlerde şaşılık da Balinese kedilerde meydana gelebilir.
 • Hiperestesi Sendromu: Kedilerde nadir görülen bir sendromdur. Balinese kedilerinde de görülebilir.  Kendine zarar verme, ajitasyon, dokununca derisini kıpraştırmak gibi belirtilere sebep olur. Kedilerde ayrıca bu sendrom tüy kaybına neden olabilir. Bu hastalığın sebebi tam olarak bilinmemektedir.
 • Lenfoma: Bağışıklık sisteminde ortaya çıkan urlardır. Bu hastalık da Balinese kedilerin genetik olarak yatkın olduğu bir hastalıktır. Belirtileri, aşırı yorgunluk ve kilo kaybıdır.
 • Nistagmus: İstemsiz bir şekilde göz oynamasıdır. Balinese kedileri nistagmus hastalığına yakalanabilirler.
 • İlerleyen Retinal Körelme: Bu hastalığın kedinizde olup olmadığını genetik test ile öğrenebilirsiniz.

Balinese kedisinin güzel ve ipeksi tüylerinin taranması oldukça zahmetsizdir. Haftada bir ya da iki kez taranması yeterli gelecektir. Gerekmedikçe yıkanılması şart değildir.

Diş eti ile alakalı rahatsızlıkların meydana gelmemesi için diş ve ağız bakımını düzenli bir şekilde yapmanız tavsiye edilir.

Tırnak bakımını da düzenli bir şekilde yapmayı unutmamalısınız. Haftada bir kez tırnak kesimi yeterli gelecektir

Kulaklarını haftada bir kez kontrol etmenizde yarar vardır. Eğer kirlilik varsa, ılık su ile nemlendirilmiş yumuşak bir bezle kulak temizliğini dikkali ve yumuşak bir şekilde yapmaya özen gösteriniz. Kesinlikle kulak temizleyicisi çubuklarıyla kedinizi kulağını temizlemeyiniz, kedinin hassas kulakları zarar görebilir.

Tarihi

İsimlerini Endenozya adası Bali’den alırlar. Balinese Siyam kedisinin uzun tüylü bir türüdür. Uzun tüylü olması doğal bir mutasyon sonucu mu yoksa uzun tüylü bir Türk kedisiyle melezleştirilmesinin sonucu mu olduğu tam olarak bilinmemektedir.

Balinese kedilerinin ortaya çıkması 1940 ve 1950’li yıllara rastlar. 1961 yılında yeni bir kedi ırkı olarak tanınmıştır ve takiben tüm kedi otoriteleri Balinese’in yeni bir ırk olduğunu kayıt altına almışlardır.

 

Balinese Kedisi Özellikleri

Balinese Kedisi Özellikleri
8.4

Uyumluluk

9/10

Duygusal Yakınlık

9/10

Çocuklarla dostluk

9/10

Köpeklerle Dostluk

8/10

Enerji seviyesi

8/10

Bakım İhtiyacı

8/10

Dayanıklılık

7/10

Zekilik

9/10

Yabancılarla Dostluk

9/10

Sahibine Bağlılık

9/10

Artılar

 • Enerjik bir kedidir
 • Zekidir
 • Oyuncudur

Eksiler

 • Genetik olarak birçok hastalığa yatkındır

One thought on “Balinese

 1. songül dedi ki:

  öncelikle mükemmel bir kedidir. Çok güzel anlatmışsınız. kızımla 4 senedir beraberiz. bana okadar düşkünki anlatamam.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir