[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Gövdeleri ne kadar küçük gözükse de göğüs yapıları oldukça kaslı ve geniş bir yapıdadır. Eski zamanlar da daha çok avcılık için eğitim gören  türlerden biridir. Günümüzde ise aile yanlarında arkadaşlık yapan bir köpek olmuştur. Apartman da bakılmak için gayet uygundurlar. Ailesine çok bağlıdırlar. Çocuklarla arası iyidir, fakat çocuklar kızdırmadığı sürece.

 

Genel Özellikleri

Çok fazla harekete sahiptirler. Çok fazla disiplin onları sıkabilir. Mümkün oldukça rahat bırakılmalıdırlar.Cam veya balkon olan alanlarda sokağı izlemeyi çok severler. Özgürlük duygusu tam onların adıdır. Fazla rahattırlar. Göz renkleri koyudur. Kuyrukları sivri ve diktir. Kuyruğun ortalama uzunluğu 12-15 cm arasıdır.  Bu cinslerin kuyrukları kesilmez. Taşınması çok kolaydır. Kucağa rahatlıkla alınır. Rahatsız ettiğiniz zaman dikkatli olun , ısırabilir. Bakımı çok kolaydır. Neredeyse tüy dökme olanağı çok azdır. Sadece tüylerini düzenli halde fırçalamanız yeterli olacaktır. Gerekmedikçe banyo yaptırmanıza gerek yoktur. Göz ve kulak çevresinde bulunan tüyleri düzenli bir şekilde küt uçlu kesmeniz gerekir. ( Makas ile). Yılda iki kere tıraş olması yeterlidir. Ortalama ömürleri 15 yıl gibi süredir.

Tarihçesi

Kökeni İskoçya’ dır. 19. yy ortasında İskoçya’ da Cair Terrier yetiştiren kişinin ortaya çıkardığı beyaz yavruları ayırıp kendi yetiştirmesi, Dandie Dinmont, Scottish ve Skye Terrier ile karıştırılması sonucu ortaya çıkan cins olmuştur. Bu cins eski zamanlarda kemirgen cinslerle mücadele amaçlı yetiştirilmiştir. 1919 yılında UKC tarafından kabul edilmiştir.

84

UYUMLULUK

9/10

  DUYGUSAL YAKINLIK

  9/10

   ÇOCUKLARLA DOSTLUK

   10/10

    KÖPEKLERLE DOSTLUK

    8/10

     ENERJİ SEVİYESİ

     9/10

      BAKIM İHTİYACI

      8/10

       DAYANIKLILIK

       9/10

        ZEKİLİK

        8/10

         YABANCILARLA DOSTLUK

         9/10

          SAHİBİNE BAĞLILIK

          9/10

           Bir Cevap Yazın

           E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir