[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Günümüzde en çok tercih edilen bir cinstir. Çok sağlam bünyeleri vardır. Renk bakımından 3 renk gruba ayrılır. Bunlar; Kızıl, beyaz turuncu beyazlı, sarı beyazlı renktedirler. Çok sevecen ve tatlı bir cinstir.  Çocuklarla araları çok iyidir. Oldukça zeki ve cesurdurlar. Koku alma duyguları çok gelişmiş oldukları için çok iyi  de iz sürerler. Soğuk ortamlar onların yeri değildir. Ilıman iklim onların yeridir.

Genel Özellikleri

Mutlu olduklarında en belirgin özellikleri kuyruklarını sallamalarıdır.  Diğer köpeklerle iyi anlaşmalarına rağmen, yalnız kaldıklarında havlamalardan bol ses duyulmaz. Bu yüzden küçük yaştan beri birlikte büyümeleri gerekir. Yalnız kalmak onların korkulu rüyasıdır.  Eğer evde uzun süre kalmayı düşünmüyorsanız bu cinsten iki tane almanız lazım.  Tek başlarına yaşamaları uygun olmaz.  Evde yaşamaları açısından  oldukça geniş bir alan olmaları gerekir.  Düzenli yürüyüşler onların mutlu olmaları için en büyük spordur. Yürüyüş yaparken tasmayı çıkarmayın aksi takdirde başka köpeklerin arkalarından giderler.  Tüy yapıları kısa bu nedenle tüy dökme açısından orta derecedir. Hafta da 1-2 kere kıl fırçasıyla fırçalansa yeterli olacaktır. Kuru şampuanla yıkanmaları yeterli olacaktır. Kulakları sürekli kontrol edilmeli ve temizliği düzenli olarak yapılmalıdır.

Erkek ve Dişilerde Boy ve Kilo Oranları:

Erkeklerde Boy: 36-41 Cm
Dişilerde Boy: 33-38  Cm
Erkeklerde Kilo: 10-11 Kg
Dişilerde Kilo: 9-10 Kg

Tarihçesi

Kökeni İngiltere’dir. Elizabeth çağında  Harrier ile Eski İngiliz Tazısı’nın çiftleştirilmesiyle ortaya çıkan bir ırk olmuştur. Minyon bir türdür. Eski zamanda avcılar bu köpeği atlarının arkasında ava götürürlerdi.

81

UYUMLULUK

9/10

  DUYGUSAL YAKINLIK

  8/10

   ÇOCUKLARLA DOSTLUK

   9/10

    KÖPEKLERLE DOSTLUK

    7/10

     ENERJİ SEVİYESİ

     9/10

      BAKIM İHTİYACI

      9/10

       DAYANIKLILIK

       9/10

        ZEKİLİK

        9/10

         YABANCILARLA DOSTLUK

         7/10

          SAHİBİNE BAĞLILIK

          9/10

           Bir Cevap Yazın

           E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir