[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Çok sıcakkanlı bir yapıları vardır. Çok kolay arkadaşlık kurabilirler.  Geniş alanlarda hareket etmeyi çok severler. Cesaretleri oldukça fazladır. Tam anlamıyla aile köpeğidir. Eski zamanlarda avcı oldukları için, kendinden küçük hayvanlara dikkat edinilmelidir.

Genel Özellikleri

Sırt kısmı kavisli, tüyleri kıvırcıktır. Tepesi tüylüdür. Tüyleri kalın ama yumuşaktır. Krem renginde yamaları vardır. Kuzuya çok benzeyen bir yapısı vardır. Ortalama 10-12 yıl arası yaşarlar. Mavi, Saman sarısı, kırmızılı kahverengi, sarımsı kahverengi gibi renklere sahiptirler. Eskiden fare avcısı olan bu ırk günümüzde ise evlerde yerlerini almışlardır. Düzenli egzersiz yaptırılmadığı zaman kilo almaya çok müsait bünyeleri vardır. Tüy yapısı ne kadar kıvırcık ve bakımı zor görünse de aslında tam tersi haftada bir tüylerini taramanız yeterli olacaktır. Orta derecede tüy dökümü olur.  Boy ve kilo oranları:

Erkeklerde Boy: 41-43 Cm
Dişilerde Boy:38-41 Cm
Erkeklerde Kilo: 8-10 Kg
Dişilerde Kilo: 8-10 Kg

Tarihçesi

Kökeni İngiltere’dir. 1800’lü yıllarda Northumberland’ın maden bölgesinde Bedlingtonshire’ de ortaya çıkan bir ırk olmuştur. Adını İngiltere’deki bir kasabadan almıştır. Dandie, Dinmont, Otterhound ve Whippet cinslerinin birleştirilmesi sonucu ortaya çıkmıştır.

8.5

UYUMLULUK

9/10

DUYGUSAL YAKINLIK

9/10

ÇOCUKLARLA DOSTLUK

10/10

KÖPEKLERLE DOSTLUK

8/10

ENERJİ SEVİYESİ

10/10

BAKIM İHTİYACI

8/10

DAYANIKLILIK

9/10

ZEKİLİK

8/10

YABANCILARLA DOSTLUK

9/10

SAHİBİNE BAĞLILIK

9/10

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir