[Toplam:6    Ortalama:4.7/5]
bengal

Genel Karakteri

Bengal kedisi oldukça aktif ve son derece zeki bir kedidir. Zekiliği ve aktifliği sayesinde onunla beraber yaşamak eğlencelidir, ancak bazen baş etmesi zor bir kedi haline dönüşebilir. Bengal kedisi aynı zamanda kendine güvenli, dost canlısı ve iletişimi kuvvetli bir kedidir. Sıkılmış bir Bengal kedisi ev içinde lambayı söndürüp açabilir, cd’lerinizi karıştırabilir, dvd playerınızın açma kapama tuşuna eğlence olsun diye defalarca basabilir. Biraz yaramaz bir kediyle karşı karşıyayız 🙂

Bengal kedileri suda oynamaya bayılır. Eğer evinizde akvaryum var ise ekstra önlem almanız gerekebilir, çünkü zekiliği sayesinde o akvaryuma girmenin ve balıkları avlamanın üstesinden gelecektir.

Sahibinin kucağına uzanmayı ve onunla uyumayı sever.

Görünüşleri ve Fiziki Özellikleri

Güçlü ve kaslı bir vücut yapısına sahip olan Bengal kedileri son derece atletik ve çeviktir. Kafası geniş ve üçgen şeklindedir. Kulakları orta büyüklükte ve kısadır. Kaslı bir boynu ve uzun bir vücudu vardır. Orta uzunluktaki bacaklara ve geniş-yuvarlak patilere sahiptir. Arka bacakları ön bacaklarına nazaran daha uzundur.  Kuyruğu kalın ve uzundur. Kalın tüyleri yumuşak ve ipeksidir. Tüyleri bir çok renk alabilir.

Sağlık ve Bakımı

Tüm safkan ve melez kedi ırklarında görülebildiği gibi, genetiğe bağlı hastalıklar Bengal kedilerinde de meydana gelebilir. Bengal kedileri genel olarak sağlıklıdır. Ancak aşağıdaki hastalıklar Bengal kedilerinde görülebilir:

  • Distal Nöropati: Bir sinir sistemi hastalığıdır, zayıflığa sebep olur. Bengal kedileri 1 yaşından itibaren bu hastalığa yakalanabilirler. Ancak bu hastalığa yakalanan pek çok kedi kendi başına iyileşebilmektedir. Kimi durumlarda hastalık nüksedebilir.
  • Tahta Göğüslü Kedi Sendromu: Şiddetli ya da hafif olarak meydana gelebilen bir bozukluktur. Erişkinliğe gelebilmiş kedilerde genellikle ortaya çıkmaz.
  • Kalça Displazisi: Şiddetli durumlarda sakatlığa sebep olabilir.
  • Hipertrofik Kardiyomiyopati: Bir çeşit kalp hastalığıdır. Bazı kedilerde genetiğe bağlı ortaya çıkabilir, bu kedilere Bengal kedisi de dahildir.
  • Patellar Luksasyon: Diz kapağının yanlış konumlanması ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Kalıtımsaldır. Cerrahi müdahale gerektirebilir.
  • İlerleyen Retinal Körelme: Bu hastalığın kedinizde olup olmadığını genetik test ile öğrenebilirsiniz.

Bengal Kedilerinin kısa ve ipeksi tüylerinin bakımı oldukça kolaydır, haftalık bir tarama yeterli gelecektir.

Diş eti ile alakalı rahatsızlıkların meydana gelmemesi için diş ve ağız bakımını düzenli bir şekilde yapmanız tavsiye edilir.

Tırnak bakımını da düzenli bir şekilde yapmayı unutmamalısınız. Haftada bir kez tırnak kesimi yeterli gelecektir

Kulaklarını haftada bir kez kontrol etmenizde yarar vardır. Eğer kirlilik varsa, ılık su ile nemlendirilmiş yumuşak bir bezle kulak temizliğini dikkali ve yumuşak bir şekilde yapmaya özen gösteriniz. Kesinlikle kulak temizleyicisi çubuklarıyla kedinizi kulağını temizlemeyiniz, kedinin hassas kulakları zarar görebilir.

Tarihi

Kendine özgü benekli görünüşünü atalarından birisi olan vahşi asya leoparından almaktadır. Bengal kedilerinin adları bu asya leoparının bilimsel isminden gelmektedir: Felis Bengalensis. 1950’li yıllarda evcil kısa tüylü kediler ile asya leoparının melezleştirilmesi sonucu ortaya çıkarılmış bir kedidir. Bu işlemi yapan kişi bir kedi yetiştiricisi olan Jean Mill adında bir Amerikan’dır. Bu kedi melezleştirilme sonucunda ortaya çıkartılmasından sonra 1960’lı yıllarda Amerika’da petshoplarda yerini almıştır. 1991 yılında yeni bir ırk olarak kayıt altına alınmıştır.

 

Bengal Kedisi Özellikleri

Bengal Kedisi Özellikleri
7.6

UYUMLULUK

8/10

DUYGUSAL YAKINLIK

8/10

ÇOCUKLARLA DOSTLUK

8/10

KÖPEKLERLE DOSTLUK

6/10

ENERJİ SEVİYESİ

9/10

BAKIM İHTİYACI

6/10

DAYANIKLILIK

7/10

ZEKİLİK

9/10

YABANCILARLA DOSTLUK

8/10

SAHİBİNE BAĞLILIK

9/10

Artılar

  • Oldukça zekidir

Eksiler

  • Genetiğe bağlı çeşitli hastalıklara yatkın olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir