[Toplam:19    Ortalama:4.4/5]
birman kedisi

Genel Karakteri

Fazla miyavlayan bir kedi değildir. Gayet uysal, sessiz ve sahibini adım adım takip eden bir kedi olarak tanımlayabiliriz Birman kedisini. Birman kedisi birşeyle meşgul olduğunuzda size dahil olmaktan memnuniyet duyar ancak Siyam kedileri gibi patron tavırlı bir kedi değildir. Uysal olması aptal olduğu anlamına kesinlikle gelmez. Birman kedileri oldukça zekidir ve meraklıdır. Etrafında olan bitenleri merak eder ve çevresini keşfetmeye çalışır. Çok yumuşak bir ses tonuna sahiptir, kucağınıza uzanmaktan zevk duyacaktır.

Görünüşleri ve Fiziki Özellikleri

Birman kedileri ipeksi ve orta uzunlukta tüylere sahiptir, kafası büyük ve yuvarlak biçimlidir, kulakları orta büyüklüktedir. Yüzü, kulakları ve kuyrukları daha koyu renk alır. Mavi gözleri ona sevimli bir ifade katar. Orta büyüklükte, güçlü bir kedidir Birman.

Sağlık ve Bakımı

Tüm melez ve safkan kedilerde ortaya çıkabildiği gibi, Birman kedilerinde de genetğie bağlı çeşitli hastalıklar meydana gelebilir. Bunlardan bazıları aşağıdaki hastalıklardır;

  • Konjenital Hipotiroidizm: Birman kedilerinin tüysüz doğmasına sebep olabilir. Ayrıca bir bağışıklık bozukluğu olan tiymik aplazi’ye neden olabilir. Bu da kedinin enfeksiyon kapmasına ve ölümüne yol açabilir.
  • Korneal Dermoid: Kedilerin gözündeki kornea’da kıl ya da deri varlığı. Ameliyat ile giderilebilir.
  • Süngerimsi Dejenerasyon: Merkezi sinir sisteminin ilerleyen dejeneratif hastalığı. Belirtileri arasında arka bacaklarda güçsüzlük ve hareketlerde koordinasyon bozukluğudur.
  • Yavrularda sallanma ve titreme: Bu rahatsızlık 10 günlük kedi yavrularında ortaya çıkabilir ve kedi yavruları 12 haftalık olana kadar devam edebilir. Sebebi belli değildir.
  • Ürenin ya da kandaki kretinin fazla toplanması. 

Orta uzunlukta tüylere sahip olsa da ipeksi tüylerinin taranması kolay değildir. Haftalık bir taranma ölü tüylerin alınması ve derideki yağı dağıtmak için yeterli gelecektir. Birman kedileri kış tüylerini ilkbaharda dökerler. Buyüzden ilkbahar ayında taranma sıklığını artırabilirsiniz, sıcak bir banyo da ölü tüylerden arınmasına yardımcı olabilir.

Diş eti ile alakalı rahatsızlıkların meydana gelmemesi için diş ve ağız bakımını düzenli bir şekilde yapmanız tavsiye edilir.

Tırnak bakımını da düzenli bir şekilde yapmayı unutmamalısınız. Haftada bir kez tırnak kesimi yeterli gelecektir

Kulaklarını haftada bir kez kontrol etmenizde yarar vardır. Eğer kirlilik varsa, ılık su ile nemlendirilmiş yumuşak bir bezle kulak temizliğini dikkali ve yumuşak bir şekilde yapmaya özen gösteriniz. Kesinlikle kulak temizleyicisi çubuklarıyla kedinizi kulağını temizlemeyiniz, kedinin hassas kulakları zarar görebilir.

Tarihi

Birman kedileri Amerika’ya ilk kez 1959 yılında götürülmüştür, 1967 yılında ise kedi ırkı olarak tanınmış ve kayıt altına alınmıştır. Birman kedilerinin nasıl ortaya çıktığı tam olarak bilinmemektedir. Bunun hakkında çeşitli teoriler ortaya atılmıştır. Bazıları Siyam ve Angora kedisinden meydana geldiğini iddia etmektedir.

Birman Kedisi Özellikleri

Birman Kedisi Özellikleri
8.4

UYUMLULUK

9/10

DUYGUSAL YAKINLIK

9/10

ÇOCUKLARLA DOSTLUK

9/10

KÖPEKLERLE DOSTLUK

8/10

ENERJİ SEVİYESİ

8/10

BAKIM İHTİYACI

8/10

DAYANIKLILIK

8/10

ZEKİLİK

9/10

YABANCILARLA DOSTLUK

9/10

SAHİBİNE BAĞLILIK

9/10

Artılar

  • Sessizdir
  • Zekidir
  • Fazla ilgi beklemez

Eksiler

  • Genetiğe bağlı çeşitli hastalıklara yatkın olabilir

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir