[Toplam:6    Ortalama:5/5]
bombay kedisi

Genel Karakteri

Oldukça sevgi dolu bir kedi olan Bombay kedisi ortama hemen ayak uydurabilir. Uyumlu karakteri onun en ayırt edici özelliğidir. Diğer kediler ve evcil hayvanlarlada anlaşabilen Bombay oldukça uysaldır. Bu sebeple apartman yaşamına son derece uygun bir kedi diyebiliriz. Kendine özgü gürültülü olmayan bir sesi vardır. Oyun oynamaya bayılır, gidip getirme oyunlarını sevecektir. Ona çeşitli oyuncaklar sağlayarak eğlenceli vakitler geçirebilirsiniz.

Görünüşleri ve Fiziki Yapıları

Siyah renginin dışında Burmese kedilerine oldukça benzemektedir. Burmese kedilerinden farklı olarak ayrıca uzun ve daha büyük vücuda ve daha uzun bacaklara sahiptir. Orta büyüklükte yuvarlak bir kafası ve orta büyüklükte kulakları vardır. Gözleri bir çok farklı renk alabilir. Kısa ve yumuşak tüylerine dokunmak kişide hoş bir his bırakır. Siyah renk geni dominant olsa da, Bombay kedilerinde farklı renkler ortaya çıkabilir.  Erkek Bombay kedileri 2 yaşına kadar tam olarak vücut olgunluğuna ulaşmazlar. Bombay için orta büyüklükte bir kedi diyebiliriz.

İdeal kilosu 2.8 ile 5 kg arasındadır.

Sağlık ve Bakımı

Tüm melez ve safkan kedilerde görülebileceği gibi, Bombay kedilerinde de genetiğe bağlı çeşitli hastalıklar ortaya çıkabilir. Ancak Bombay kedisi genel olarak sağlıklıdır. Kraniyofasiyal bozukluk bu genetiğe bağlı hastalıklardan biri olabilir. Yeni doğmuş kedilerde nadiren ortaya çıkan bir bozukluktur.

Bombay kedilerinin yumuşak ve kısa tüylerinin bakımı oldukça kolaydır. Haftalık birkaç kez düzenli olarak taranması yeterli gelecektir. Banyo çok nadiren gereklidir.

Diş eti ile alakalı rahatsızlıkların meydana gelmemesi için diş ve ağız bakımını düzenli bir şekilde yapmanız tavsiye edilir.

Tırnak bakımını da düzenli bir şekilde yapmayı unutmamalısınız. Haftada bir kez tırnak kesimi yeterli gelecektir

Kulaklarını haftada bir kez kontrol etmenizde yarar vardır. Eğer kirlilik varsa, ılık su ile nemlendirilmiş yumuşak bir bezle kulak temizliğini dikkali ve yumuşak bir şekilde yapmaya özen gösteriniz. Kesinlikle kulak temizleyicisi çubuklarıyla kedinizi kulağını temizlemeyiniz, kedinin hassas kulakları zarar görebilir.

Tarihi

Minyatür bir siyah panter görünümlü bir kedi ortaya çıkartmak için siyah Burmese ile siyah American shorthair çiftleştirilmiştir. 1950’li yıllarda Kentucky’li Nickki Horner adındaki bir kedi yetiştiricisi Bombay’in ortaya çıkmasına katkı sağlamıştır. Bombay kedisi 1978 yılında tamamıyla yeni bir ırk olarak tanınmış ve kayıt altına alınmıştır.

 

 

Bombay Kedisi Özellikleri

Bombay Kedisi Özellikleri
8.3

UYUMLULUK

10/10

DUYGUSAL YAKINLIK

9/10

ÇOCUKLARLA DOSTLUK

9/10

KÖPEKLERLE DOSTLUK

8/10

ENERJİ SEVİYESİ

8/10

BAKIM İHTİYACI

8/10

DAYANIKLILIK

8/10

ZEKİLİK

9/10

YABANCILARLA DOSTLUK

8/10

SAHİBİNE BAĞLILIK

9/10

Artılar

  • Oldukça uyumludur
  • Sessizdir
  • Fazla Bakıma ihtiyacı yoktur

One thought on “Bombay

  1. İnci dedi ki:

    Bir yaşındaki Bombay erkek kedimi kısırlaştırmak sakıncalı olabilirmi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir