[Toplam:10    Ortalama:4.2/5]
british shorthair kedisi

Genel Karakteri

British Shorthair kedisi gayet uysal, uyumlu ve mükemmel bir aile dostudur. Bencil bir kedi değildir, ilgi delisi bir kedi de değildir ancak sizi ev içerisinde takip edebilir, yanınıza gelip uzanabilir. Yumuşak bir sese sahip bir kedidir ve gürültücü değildir, genellikle kucağa uzanma huyu yoktur ve ordan oraya taşınmaktan pek hoşlanmaz.

Aktiflik açısından orta derecede aktif bir kedidir. Yavruluk döneminde oldukça enerjik olan British Shorthair kedileri, büyüdükçe ağır bir karaktere bürünür. 1 yaşına geldiğinde yavru halleri ile 1 yaşındaki halleri arasında uçurum vardır.

Misafirlere karşı dost canlısıdır, bu açıdan sosyal bir kedi diyebilir kendisi için.

Görünüşleri ve Fiziki Özellikleri

British Shorthair kedileri kısa tüyleri, yuvarlak kafa yapısı ve yanakları, büyük yuvarlak gözleri ve yuvarlak hatları ile öne çıkan vücut yapısıyla diğer kedilere oranla çok farklı bir görünüm sergiler. Geniş göğüsü ve güçlü bir vücudu vardır. Tüyleri birçok farklı renk alabilir. Onunla ençok benzeşen renk gri-mavi karışımı bir renktir. 3 ile 5 yıla kadar fiziksel olarak tam olgunluğa erişmezler.

Sağlık ve Bakımı

Tüm melez ve safkan kedi ırklarında görülebildiği üzere, British Shorthair kedisinde de genetiğe bağlı çeşitli hastalıklar görülebilir. Kısa tüylü bir kedi olan Biritish Shorthair gingivitis (diş eti rahatsızlığı) ve hipertrofik kardiyomiyopati hastalığına sahip olabilir diğer tüm kısa tüylü kediler gibi.

British Shorthair kedilerinin kısa ve yoğun tüylerinin taranması zahmetsizdir, haftada bir kez taranması yeterli gelecektir. Banyo gerekli olmadığı zaman şart değildir.

Bombay kedilerinin yumuşak ve kısa tüylerinin bakımı oldukça kolaydır. Haftalık birkaç kez düzenli olarak taranması yeterli gelecektir. Banyo çok nadiren gereklidir.

Diş eti ile alakalı rahatsızlıkların meydana gelmemesi için diş ve ağız bakımını düzenli bir şekilde yapmanız tavsiye edilir.

Tırnak bakımını da düzenli bir şekilde yapmayı unutmamalısınız. Haftada bir kez tırnak kesimi yeterli gelecektir

Kulaklarını haftada bir kez kontrol etmenizde yarar vardır. Eğer kirlilik varsa, ılık su ile nemlendirilmiş yumuşak bir bezle kulak temizliğini dikkali ve yumuşak bir şekilde yapmaya özen gösteriniz. Kesinlikle kulak temizleyicisi çubuklarıyla kedinizi kulağını temizlemeyiniz, kedinin hassas kulakları zarar görebilir.

Sağlıklı bir British Shorthair 12 ile 17 yıl yaşayabilir.

Erkek British Shorthair’in ideal kilosu 5,5 kg ile 9 kg arasında, dişi British Shorthair’in ideal kilosu 3.7 kg ile 6.4 kg arasındadır.

Tarihi

British Shorthair kedisinin kökeni adından da anlaşılacağı üzere İngiltere’dir. Meydana gelen iki dünya savaşı British Shorthair’in ırk populasyonunu olumsuz etkilemiştir, özellikle 2.dünya savaşı sonrasında çok az British Shorthair kalmıştır. İlk defa 1967 yılında kedi ırkı olarak tanınmıştır.

British Shorthair Kedi Özellikleri

British Shorthair Kedi Özellikleri
8.1

UYUMLULUK

8/10

DUYGUSAL YAKINLIK

9/10

ÇOCUKLARLA DOSTLUK

8/10

KÖPEKLERLE DOSTLUK

7/10

ENERJİ SEVİYESİ

8/10

BAKIM İHTİYACI

8/10

DAYANIKLILIK

8/10

ZEKİLİK

9/10

YABANCILARLA DOSTLUK

8/10

SAHİBİNE BAĞLILIK

9/10

Artılar

  • Uyumlu ve Zeki bir kedidir
  • Fazla ilgi beklemez

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir