[Toplam:2    Ortalama:3.5/5]

Bull Terrier veya diğer bir adıyla Boğa Teriyeri’ dir. Bu cinsler aslında yuvarlak büyük bir çukur içinde diğer köpeklerle dövüştürülmek için üretilmiştir. Büyük dövüşçü olmalarına rağmen kavgacı yanları yoktur. Boy ve kilo oranı baz alındığı zaman Dünyanın en güçlü ırkı olmuştur.

Genel Özellikleri

Kısa tüyleri vardır. Kasları gözle görünecek gibidir. Kuyruk yapısı uca doğru gidildikçe sivridir. Kulakları diktir. Göz yapısı üçgen ve derindir. Kafa yapıları konveks yapıdadır.  Vücutları birden fazla renkte olur ama kafaları beyaz ve beyaz üzerine koyu renk yama şeklindedir. Oldukça hareketlidirler.  Oyun oynamayı çok severler. Sahiplerine sadık olmalarıyla bilinirler. Görünüşü çok saldırgan ve ürkütücü gözükse de aslında çok sevecen ve saldırgan olmayan bir cinstir. İyi bir eğitim verilmediği takdirde söz dinlemezler ve kendi başlarına göre hareket ederler. Bu yüzden sıkı bir eğitim verilmelidir.  Ortalama ömürleri  10-13 yıl arasıdır.  Düzenli egzersiz yaptırıldığı taktirde apartman yaşamına uygundur. Sıcak ortamlar ve sıcak iklimler onlar için uygundur. Tüylerini haftada bir kez taramanız yeterli olacaktır. Orta derecede tüy dökerler.

Erkek ve Dişilerde Boy ve Kilo Oranları:

Erkeklerde Kilo: 20-27 Kg
Dişilerde Kilo: 20-27 Kg
Erkeklerde Boy: 53-56 Cm
Dişilerde Boy: 53-56 Cm

Tarihçesi

Kökeni İngiltere’ dir.  Eski zamanlarda Boğa ve Köpek dövüşleri yapıldığı için bu bir süre sonra yasaklanmıştır. Bu yasak üzerine de köpek dövüşleri daha ön plana çıkmıştır. Köpek dövüşleri popüler olduğu için ortaya güçlü bir ırk çıkarmak isteyenler, en güçlü Bulldog ve terrierleri melezleyerek ortaya Bull Terrier ırkını çıkarmışlardır. Dövüşlerde bu ırk başarılı olamamıştır. Yarışmalarda bu ırkın daha başarılı olduğu görülmüştür.

85

UYUMLULUK

9/10

  DUYGUSAL YAKINLIK

  9/10

   ÇOCUKLARLA DOSTLUK

   9/10

    KÖPEKLERLE DOSTLUK

    7/10

     ENERJİ SEVİYESİ

     9/10

      BAKIM İHTİYACI

      10/10

       DAYANIKLILIK

       10/10

        ZEKİLİK

        9/10

         YABANCILARLA DOSTLUK

         6/10

          SAHİBİNE BAĞLILIK

          10/10

           Bir Cevap Yazın

           E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir