[Toplam:7    Ortalama:5/5]
Burmese kedisi

Genel Karakteri

Burmese kedileri enerjik ve dost canlısıdır. Tatlı ve yumuşak ses tonuyla iletişim kurmayı sever, en az Siyam kedileri kadar iletişim becerileri kuvvetlidir. İnsanlarla dost olmak için can atar, bu sebeple Burmese kedilerini onunla fazlasıyla ilgilenebilecek kişilerin sahiplenmesi tavsiye edilir. Eğer gün içerisinde uzun süreler olmayacaksanız, arkadaş olabileceği bir başka kedinin evde bulunması gerekir. Diğer kedilerle hatta köpeklerle iyi anlaşır ancak en iyi arkadaş seçimi Burmese ırkından seçilecek bir kedi olacaktır.

Burmese kedileri fazlasıyla meraklı kedilerdir, çevrelerine karşı kayıtsız kalamayan bu kediler her zaman çevrelerini keşfetmeye çalışırlar. Hem yavruluk hem de erişkinlik dönemlerinde oyuncudur. Gidip getirme oyunlarını kolayca öğrenebilir ve bu tür oyunlardan oldukça hoşlanır.

Herşeyden uzak ve yalnız kalmak istediğiniz zamalar oluyorsa, Burmese kedileri sizin için iyi bir seçim olmayabilir. Çünkü siz nereye giderseniz peşinizden gelecek, siz ne yaparsanız ona müdahil olmak isyecektir. Burmese kedileri sahipleriyle uyumayı severler.

Dişi Burmese kedileri Prenses gibidir. Kendini özel hisseder ve bunu herkese hissettirir. Tüm ilgi onda olsun ister.

Görünüşleri ve Fiziki Özellikleri

Burmese kedileri oldukça güçlüdürler, fazlasıyla kaslı bir vücuda sahiptirler. Genel olarak koyu kahverengi bir renk alsalar da, bir çok farklı renk de alabilirler. Yuvarlak şekilli kafaları, büyük, dikkat çekici gözleri sarı veya yeşildir. Hafif öne doğru eğik orta büyüklükte kulaklarının uçları sivri değil yuvarlaktır. Kısa ve parlak tüylere sahiptir. Tüy rengindeki koyulaşma Burmese kedileri olgunlaştıkça meydana gelir. Burun rengi açık kahverengi veya koyu kahverengi, patileri pembemsi veya kahverengi olabilir.

Sağlık ve Bakımı

Tüm melez ve safkan kedi ırklarında olduğu gibi Burmese kedilerde de genetiğe bağlı çeşitli hastalıklar meydana gelebilmektedir. Burmese kedileri genel olarak sağlıklıdır, ancak aşağıdaki hastalıklara genetik olarak yatkın olabilir;

 • Lipemi: Geçici bir göz hastalığıdır, genellikle kendiliğinden iyileşir.
 • Korneal Dermoid: Kornea yüzeyinde deri veya tüy varlığı.  Cerrahi müdahale gerektirir.
 • Orofasiyal Acı Sendromu:  Aşırı derece de çiğneme ve yalama hareketleriyle kendini gösterir. Bu durum kedi kendini rahatsız hissettiğinde ya da fazla stres altında olduğunda daha da artar. Bu sendrom bazı vakalarda kendiliğinden kaybolmaktadır. Hastalığın sebebi ise belirsizdir.
 • Doğuştan Periferik Vestibuler Hastalığı: Kedilerde kafanın dönmesine ya da eğilmesine, hızlı göz hareketlerine, koordinasyonsuz vücut hareketlerine ve dengesizliğe sebep olur. Bu hastalıktan muzdarip bazı kediler sağırdır.
 • Burmese kafa sakatlığı: bir kraniyofasiyal anormalliğidir.
 • Hipokalemik Polimiyopati: Kandaki potasyumun düşük düzeyde olmasından kaynaklı kas zayıflığıdır. Bazı Burmese kedi yavrularında görülebilir. Oral yolla potasyum takviyesiyle tedavi edilebilir.
 • Tahta göğüslü Kedi Sendromu: Şiddetli ya da hafif düzeylerde meydana gelebilen bir rahatsızlık
 • Dirsekli Kuyruk: Kuyruk kemiğinde meydana gelen bir bozukluk sonucu ortaya çıkar. Herhangi bir acıya neden olmaz.
 • Dirsek osteoartriti: Kedinin hareketlerini sınırlayabilecek bir rahatsızlıktır.
 • Endokardial Fibroelastoz: Kalp kaslarını gererek, kalp karıncığının kalınlaşması.
 • Dilate Kardiyomiyopati: Kalp büyümesi
 • Şeker hastalığı. Burmese kedilerinde genetiğe bağlı görülebilen hastalıklardan biridir.

Yumuşak ve kısa tüylü Burmese kedilerinin bakımı zahmetsizdir. Düzenli olarak haftalık taranması yeterli gelecektir. Banyo nadiren gereklidir.

Diş eti ile alakalı rahatsızlıkların meydana gelmemesi için diş ve ağız bakımını düzenli bir şekilde yapmanız tavsiye edilir.

Tırnak bakımını da düzenli bir şekilde yapmayı unutmamalısınız. Haftada bir kez tırnak kesimi yeterli gelecektir

Kulaklarını haftada bir kez kontrol etmenizde yarar vardır. Eğer kirlilik varsa, ılık su ile nemlendirilmiş yumuşak bir bezle kulak temizliğini dikkali ve yumuşak bir şekilde yapmaya özen gösteriniz. Kesinlikle kulak temizleyicisi çubuklarıyla kedinizi kulağını temizlemeyiniz, kedinin hassas kulakları zarar görebilir.

Sağlıklı bir Burmese kedisi 10 ile 16 yıl yaşayabilir.

Tarihi

Burmese kedilerinin ataları Siyam kedisi ile Myanmar kökenli bir kedidir.  Tapınak ve saray kedisi olduğu ve rahipler tarafından yetiştirildiği düşünülmektedir. Kedi severler arasında oldukça populer bir kedi olan Burmese kedisi ilk defa 1936 yılında kayıt altına alınmıştır.

 

 

 

Burmese Kedi Özellikleri

Burmese Kedi Özellikleri
8.1

UYUMLULUK

9/10

DUYGUSAL YAKINLIK

9/10

ÇOCUKLARLA DOSTLUK

8/10

KÖPEKLERLE DOSTLUK

8/10

ENERJİ SEVİYESİ

8/10

BAKIM İHTİYACI

7/10

DAYANIKLILIK

7/10

ZEKİLİK

9/10

YABANCILARLA DOSTLUK

8/10

SAHİBİNE BAĞLILIK

9/10

Artılar

 • Zeki ve uyumlu bir kedidir

Eksiler

 • Genetiğe bağlı çeşitli hastalıklara yatkın olabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir