[Toplam:13    Ortalama:5/5]

burmilla kedi

Burmilla “Silver Burmese” Genel Karakteri

Burmilla kedisi, diğer adıyla Silver Burmese  İran kedisi ile Burmese kedisinin karakterini taşıyan bir kedidir. İran kedisinden daha dışa dönük, arkadaş canlısı ve oldukça sosyal bir kedidir. Maceracı karakteri başını ara sıra belaya sokabilir, ev içerisinde kırılmaya müsait eşyalarınız varsa bu eşyaları dikkatli yerleştirmenizi tavsiye ederiz. Hem yavruyken hem de yetişkinliğinde oldukça oyuncudur, oyuncu karakterinden hiçbir zaman bir şey kaybetmeyen bir kedidir. İnsanlara çok düşkündürler, ancak Burmilla her zaman dikkat ve ilgi bekleyen bir kedi de değildir.

Görünüşleri ve Fiziki Özellikleri

Sevecen karakterlerinin yanında, dış görünüşleri de fazlasıyla etkileyicidir. Adlarını Gümüş renkli postlarından alırlar. İpeksi tüyleri uzun ya da kısa olabilir. Birçok yönden Burmese kedilerine benzerler, kafa yapıları biraz daha yuvarlak şekildedir, orta büyüklükteki kulakları uçlara doğru hafif yuvarlak bir şekil alır ve hafifçe öne doğru eğiktir, büyük gözleri farklı yeşil tonları alabilir. Orta büyüklükteki vücudunu dengede tutan bacakları incedir.

Sağlık ve Bakımı

Silver Burmese’in ipeksi tüylerinin bakımı oldukça kolaydır, düzenli bir şekilde haftada bir kez taranması yeterli gelecektir.  Banyo nadiren gereklidir.

Diş eti ile alakalı rahatsızlıkların meydana gelmemesi için diş ve ağız bakımını düzenli bir şekilde yapmanız tavsiye edilir.

Tırnak bakımını da düzenli bir şekilde yapmayı unutmamalısınız. Haftada bir kez tırnak kesimi yeterli gelecektir

Kulaklarını haftada bir kez kontrol etmenizde yarar vardır. Eğer kirlilik varsa, ılık su ile nemlendirilmiş yumuşak bir bezle kulak temizliğini dikkatli ve yumuşak bir şekilde yapmaya özen gösteriniz. Kesinlikle kulak temizleyicisi çubuklarıyla kedinizin kulağını temizlemeyiniz, kedinin hassas kulakları zarar görebilir.

Tarihi

Burmilla kedisi tesadüfi olarak ortaya çıkan kedi ırklarından sadece bir tanesidir.  1981 yılında İngiltere’de Burmese ile İran kedisinin çiftleşmesi sonucu ortaya çıkmıştır. Çok yakın bir zamanda yeni bir kedi ırkı olarak tanınmış ve kayıt altına alınmıştır.

Burmilla Kedi Özellikleri

Burmilla Kedi Özellikleri
8.1

UYUMLULUK

9/10

DUYGUSAL YAKINLIK

8/10

ÇOCUKLARLA DOSTLUK

8/10

KÖPEKLERLE DOSTLUK

8/10

ENERJİ SEVİYESİ

9/10

BAKIM İHTİYACI

7/10

DAYANIKLILIK

8/10

ZEKİLİK

8/10

YABANCILARLA DOSTLUK

9/10

SAHİBİNE BAĞLILIK

9/10

Artılar

  • Çok fazla bakım ve ilgi beklemez

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir