[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Çok hareketlidirler. Bağımsızlık onlar için çok önemlidir. Özgürlüklerinin kısıtlanmasından hoşlanmazlar. Çok kolay arkadaş olabilirler. Erkek Cairn Terrier’ler dişilere oranla daha sıcak kanlıdırlar ve daha kolay arkadaş olurlar. Her konuya adapte olurlar. Örneğin;  başka bir eve taşınmanız onlar için sorun yaratmaz, çok çabuk yeni evi benimserler. Evde oldukça hareket halinde olurlar.

Genel Özellikleri

Bakımına çok özen gösterilmesi gereken bir cinstir. Tüyleri uzun olduğu için tüyleri fırçalandığı zaman  birbirine dolaşırlar ve çok çirkin bir görüntü ortaya çıkar.  Haftada 3 kez tüylerini fırçalamanız yeterli olacaktır. Tüyleri uzun olduğu için kirlenmesi de kolay olur. Bu yüzden düzenli duş yaptırılması gerekir. Tüyleri, gözlerinin önünü kapamaması için düzenli olarak kulak ve göz çevresinde olan tüyleri makas ile kısaltılmasının yapılması gerekir. Bu cins diğer cinslerine nazaran daha az tüy döker.  Vücut yapısı dar ve minyondurlar. Kaşları gözle görülecek şekilde belirgindir. Kemikleri ne kadar güçlü olsa da kısadır. Burnu küçük ve siyah renktedir. Ne kadar küçük çeneleri gözükse de aslında bir o kadar güçlüdür.  Ortalama 12-15 yıl kadar yaşarlar. Boy ve kilo oranları;

Erkeklerde Boy: 23-28 Cm
Dişilerde Boy: 23-25 Cm
Erkeklerde Kilo: 6-7 Kg
Dişilerde Kilo:5-6 Kg

Tarihçesi

1930’lı yıllarda popüler olan Cairn Terrier, 1500’lü yıllarda İskoçya da ortaya çıkmıştır. Bekçilik ve av bu ırktan sorulur. Mezar ve çiftliklerin taş aralarında bulunan kemirgenlerinin kovucusu olarak bilinir.

8.7

UYUMLULUK

9/10

DUYGUSAL YAKINLIK

9/10

ÇOCUKLARLA DOSTLUK

10/10

KÖPEKLERLE DOSTLUK

8/10

ENERJİ SEVİYESİ

10/10

BAKIM İHTİYACI

10/10

DAYANIKLILIK

9/10

ZEKİLİK

8/10

YABANCILARLA DOSTLUK

9/10

SAHİBİNE BAĞLILIK

9/10

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir