[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Californian Spangled Kedisinin Genel Karakteri

Californian Spangled Kedisi oldukça enerjik, aktif ve sosyal bir kedidir.  Vahşi görünüşünün tersine,  sevecen bir karakteri vardır, sahibi tarafından okşanmaya ve sahibinin kucağına uzanmaya bayılırlar. Atletik yapıları gereği, yükseklere zıplamaktan çekinmezler. Fazlasıyla meraklıdırlar, etrafında olan bitenleri her daim gözlerler.

Çokça sosyal olan ve çocuklarla iyi anlaşan Californian Spangled kedisi yabancılara karşı da oldukça sevecendir. Uzun süreler boyunca yalnız bırakılmaktan kesinlikle hoşlanmazlar, tüm eğlence ve aktivitelerde sahiplerinin onlara eşlik etmesini isterler.

Avlanmaya dair içlerinde büyük bir tutku vardır, hareket eden her hangi bir nesneyi takip etmeye bayılırlar.

Californian Spangled Kedisinin Fiziki Özellikleri

İlk bakışta Californian Spangled kedisi, leoparın minyatür hali gibi gözükür. Güçlü bir fiziki yapısı vardır, vücudu görece uzundur. Bir çok renk varyasyonu vardır; kırmızı, kahverengi, siyah, beyaz, mavi, gümüş renkleri bunlardan bazılarıdır.

Boyları 20 cm ile 25 cm arasındadır.

İdeal kiloları 4 ile 9 kilo arasındadır.

Ömürleri ise genel olarak 9 yıl ile 16 yıl arasında değişmektedir.

Californian Spangled Kedisinin Sağlık ve Bakımı

Kusma ve iç parazit problemleri dışında, Californian Spangled kedisinin herhangi bir ciddi ve genetik kaynaklı bir hastalığa yatkın olmadığı bilinmektedir.  Yapılacak aşılar konusunda veterinerinize danışmayı unutmayın.

Californian Spangled kedisinin kısa tüylerinden dolayı tüy bakımı çok zahmetli değildir, haftada bir kez tüy taraması tüylerini yumuşak ve sağlıklı tutmak için yeterli gelecektir.  Ancak bahar aylarında tüy dökümünde artış yaşandığı için tarama sıklığını bu aylarda artırabilirsiniz.

Derisinin kurumasını engellemek için sadece gerekli olduğu zamanlarda banyo yaptırmalısınız.

Bütün bunların yanında, haftada bir kez kulak temizliği ve tırnak bakımını yapmayı unutmayınız. Kulak bakımını kesinlikle kulak temizleme çubuğu ile yapmayınız, eğer kirlilik varsa, ılık su ile nemlendirilmiş yumuşak bir bezle kulak temizliğini dikkatli ve yumuşak bir şekilde yapmaya özen gösteriniz.

Californian Spangled Kedisinin Tarihi

Bir fizikçi ve senarist olan Paul Casey Californian Spangled kedisini ortaya çıkaran insan olarak bilinmektedir.

Paul Casey 1971 yılında Afrika’nın Olduvai kazı alanında çalışırken, bölgedeki son leoparlardan birinin bir avcı tarafından vurulduğunu öğrenince oldukça üzülmüştür. Bunun üzerine Casey ve arkadaşı Leakey, eğer insanlar  leopar görünümlü evcil bir hayvana sahip olsaydı, bu tarz vahşi hayvanlara karşı daha korumacı olurdu fikrini ortaya atmışlardır. Böylece, Californian Spangled kedisinin yaratma işlemine koyulmuşlar, dişi Siyam kedisi ile Ankara kedisini çiftleştirmişler, bu birleşimin sonucunda gümüş renkli ve benekli bir erkek kedi ortaya çıkmıştır. Bu karışıma, Casey, sonra British ve American Shorthair, Abyssinian kedilerini de eklemiştir.  1985 yılında ise amaçladığı görünümü elde etmiş, Californian Spangled kedisini ortaya çıkarmıştır.

 

 

Californian Spangled

Californian Spangled
8.5

UYUMLULUK

9/10

DUYGUSAL YAKINLIK

9/10

ÇOCUKLARLA DOSTLUK

9/10

KÖPEKLERLE DOSTLUK

8/10

ENERJİ SEVİYESİ

10/10

BAKIM İHTİYACI

7/10

DAYANIKLILIK

9/10

ZEKİLİK

9/10

YABANCILARLA DOSTLUK

9/10

SAHİBİNE BAĞLILIK

9/10

Artılar

  • zeki ve güçlü bir karakteri vardır

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir