Özellikleri

Habitat: Malawi Gölü'nün  kıyı şeridindeki neredeyse tüm kayalık bölgelerde bulunur. Bunlara Mbenji Adası, Kadango, Nkhata Bay, Mpanga, Ipembi ve Crocodile Kayalıkları, Tchulutch, Nkhungu ve Tawain Resifi dahildir. 5-20 metrelik sığ ve kayalık sularda yaşarlar. Açık sulara sürüler halinde diğer türlerle beraber girmeyi tercih ederler.

Yaygın Olarak Bilinen İsmi: Kadango, Kırmızı Yüzgeç

Beslenme Biçimi: Etçil.

En Fazla Büyüdüğü Boy: 20 cm (Dişiler erkeklere nazaran daha küçük olur)

Kendi Türlerine Karşı Davranış Biçimi: Barışçıl

Genel Davranış Biçimi: Barışçıl

Sıcaklık: 24°C - 27°C

Ph: 7.8 - 8.6

Su Sertliği: Sert 10 - 25°H

Tercih Edilmesi Gereken  En Az Akvaryum Hacmi: 300 Lt

Genel Açıklama: Hem kayalık alanlarda hem de açık sularda yaşayabildiği için akvaristlerin balığa geniş yüzme alanlarının yanında kayalık bölgeler de sağlaması gerekir, bunun için en az 300 litrelik bir akvaryuma ihtiyaç vardır.  Barışçıl bir karakteri olduğundan, diğer agresif malawi cichlidleriyle bir arada bakılması tavsiye edilmez. Özellikle mbunaların agresifliği göz önünde bulundursa, kadango için mbunalar iyi bir tercih olmaz. Diğer Copadichromis türleriyle aynı tanka konulduğunda melez türler ortaya çıkabilir. Kadango için  karma akvaryum düşünülüyorsa Aulonocara türleri ve Yunus cichlid'i (Cyrtocara moorii) iyi bir seçenek olabilir. Doğada sürü oluşturma eğilimi olduğundan, 1 erkeğe 3-4 dişi düşecek şekilde bakılmalıdır. Eğer tank hacmi 600 litreden fazlaysa 2 erkek 7-8 dişi koloni halinde bakılabilir. Kadangolarda cinsiyet ayrımı gayet kolaydır. Erkekler iri ve gösterişli olurken, dişiler sade ve daha küçük olurlar.

Kadangolarda Üreme: Akvaristler arasında populer bir tür olduğundan, üretimi yaygındır. Sağlıklı bir üretim için, gerekli şartlar sağlanmalıdır. Balığı kendi doğasında hissettirecek uygun su değerleri, sıcaklık ve dekarasyon oluşturulmalıdır. Üretim için suyun ph değeri 8.0-8.5, sıcaklık 25-26.6 civarında olmalıdır. Geniş yüzme ve kumluk alanın yanında, tanka kayalık bölgeler eklenmelidir. Sağlıklı bir üretim için balığın kaliteli ve iyi yemlerle beslenmesi gerekir.

Erkek kadango kendini üremeye hazır hissettiğinde, tankta çiftleşme alanı oluşturur.  Vücut renkleri yoğun ve gösterişli bir hal alır. Üreme döneminde agresifleşebilir. Eğer tankta sadece 1 dişi ve 1 erkek kadango bulunuyorsa dişi fazlasıyla hırpalanbilir, strese girebilir ve dolayısıyla ölebilir. Bu sebeple daha önce tavsiye ettiğimiz gibi, 1 erkeğe en az  3-4 dişi düşmelidir. Dişi Kadango çiftleşmeye hazır olduğunu erkeğin oluşturduğu çiftleşme alanına girerek belirtir ve oraya yumurtlarını bırakır. Döllenme ağızda kuluçka yapan diğer malawi cichlidlerindeki gibidir. Erkeğin anal yüzgeçlerindeki yumurta şeklindeki noktlar dişiyi cezbeder, dişi bu noktalara doğru hamle yaptığında erkeğin spermini almış olur ve böylece yumurtalar döllenir. Dişilerde kuluçka dönemi 3-4 hafta sürebilir. Bu süreç içinde dişi yem yemez. Eğer dişi fazla strese girerse yumurtaları vaktinden önce salar ya da yer.

Erkek

Erkek

Dişi

Dişi

0

One thought on “Copadichromis borleyi “Kadango”

  1. tatlihayat dedi ki:

    Bir türlü sahip olmak kısmet olmadı, satan vs varsa lütfen bana ulaşssın. Youtube’dan izlerken ağzımın suyu akıyor 😀

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir