Özellikleri

Habitat: Malawi gölünde çok geniş alanlara yayılmıştır, malawi gölünün sarp kayalık bölgelerinde ve açık sularda yaşarlar.

Yaygın Olarak Bilinen İsmi: -

Beslenme Biçimi: Etçil (Doğada plankton yerler)

En Fazla Büyüdüğü Boy: Yetişkin bir erkek  22-23 cm, dişiler erkeklere nazaran daha küçük.

Kendi Türlerine Karşı Davranış Biçimi:  Agresif

Genel Davranış Biçimi: Orta Derecede Agresif

Sıcaklık: 23°C - 27°C

Ph: 7.8 - 8.6

Su Sertliği: Sert 

Tercih Edilmesi Gereken  En Az Akvaryum Hacmi: 500 Lt

Genel Açıklama: Bu balığı tercih edecek akvaristler büyük hacimli bir tank oluşturmalılardır. Tankın belli bölgelerini kayalık yaparak balığın kendisini doğasında hissetmesi sağlanabilir. Bu balıklar kıyı bölgelerin yanında açık-derin bölgelerde de yaşadıkları için onlara bol yüzme alanları bırakılmalıdır. Copadichromis jacksoni balıklarında dişi-erkek ayrımı çoğu malawi türünde olduğu gibi kolaydır. Erkekler daha iri ve koyu mavi renkler alırken, dişiler gri tonda sade ve gösterişsizdirler. Jacksoni dominant erkekleri belli bir alanı benimserler ve başka türleri ve kendi türünden erkekleri o alana sokmamaya çalışırlar. Bu sebeple aynı tankta 2 erkek jacksoni tavsiye edilmez, eğer 2 erkek bakacak olursanız 1000 litre ve üzeri bir akvaryum gerekir. Jacksoni üretmek için ideal dişi-erkek sayısı 1 erkeğe 3-4 dişi şeklindedir.

Bu balığı kendi boyutlarına yaklaşabilen barışçıl ya da orta derecede agresif malawi türleriyle besleyebilirsiniz. Ancak mbunalar fazlasıyla agresif türler olduğu için mbunalar ile bakılmaması gerekir.

Etçil bir balık olduğu için canlı yem ile beslenebilir.

Erkek

Dişi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir