[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Golden Retriever, günümüzde en popüler köpek ırklarından biridir. Koku alma duyguları bayağı  gelişmiştir. Bu yüzden  aslen av köpeği olan bu köpekler, günümüzde en popüler evcil köpeklerden biri olarak ta karşımıza çıkmaktadır.  Sahiplerinden pek beklentileri olmadığı gibi, bunlarla baş etmesi çok kolaydır. Düzenli olarak egzersiz yaptırıldığı, düzenli olarak veteriner kontrolüne götürüldüğü zaman ve yemeklerinin verildiğinde onlardan mutlusu yoktur. Genellikle insanlarla ve başka köpeklerle anlaşması kolay olan bir ırktır. Bu sebepten dolayı rehber köpek olarak eğitimleri verilir. Hatta ve hatta bebek bile bakabilirler.Her köpek gibi onlarda oyun oynamaya can atanlardandır. Diğer Golden türleri gibi zekidirler. Hatta bununla kalmayıp görme engellilere yardım amaçlı verilen bir ırktır.

 

GENEL ÖZELLİKLERİ

En yaygın özelliklerinden birisi Türkiye’de en fazla beslenen cins olmasıdır.Diğer bir özelliği av köpeği olmasıdır.Dış tüyleri oldukça yoğun olduğu için su geçirmesi pek kolay değildir.Kulakları orta büyüklükte ve düşüktür.Gözlere geldiğimiz zaman ise göz rengi koyudur ve göz kenarları kahverenginde olan bir ırktır.Her Golden ırkı gibi sevgi aşığı olan köpeklerdir.Ortalama olarak 10 ile 12 yıl arası yaşarlar.Golden Retriever cinsi köpekler her ortamda yaşamak için uygundurlar. (bahçe,ev,apartman…) Apartmanda beslemede ki tek sorun çok tüy dökmeleridir. Yeme konusunda baya iştahı açık olan cinslerdir bu sebepten dolayı hızlıca kilo alabilirler. Dikkat edimesi gerekir.

Golden Retriever boyu ve kiloları şu şekildedir:

Erkeklerde Boy 56-61 cm
Dişilerde Boy 51-56 cm
Erkeklerde Kilo 27-36 Kg
Dişilerde Kilo 25-32 Kg

 

TARİHÇESİ

Golden Retriever cinsinin kökeni 19. yüzyılda İngiltere’yi ziyaret amaçlı gezen bir Rus, sirkinde olan fakat türünün bilinmediği gold tüyleri olan köpeklerin bloodhoud ile çiftleştirme sonucu ortaya çıkan bir ırk olmuştur.

 

95

UYUMLULUK

10/10

  DUYGUSAL YAKINLIK

  10/10

   ÇOCUKLARLA DOSTLUK

   10/10

    KÖPEKLERLE DOSTLUK

    9/10

     ENERJİ SEVİYESİ

     9/10

      BAKIM İHTİYACI

      10/10

       DAYANIKLILIK

       8/10

        ZEKİLİK

        10/10

         YABANCILARLA DOSTLUK

         9/10

          SAHİBİNE BAĞLILIK

          10/10

           Bir Cevap Yazın

           E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir