[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Boyuna rağmen oldukça kuvvetli bir ırktır. Tüyleri çok uzun olduğu için bacak boyları gözükmez, ama tüyleri kesildiği zaman ise bacaklarının çok kısa olduğunu görebilirsiniz. Tüy yapısı sert ve sıktır. Serin ortamlar onların yaşam alanları için uygun bir yer olacaktır. Uzun yürüyüş yaptırdığınız zaman çok mutlu olurlar. Bekçilik tam onlar için yaratılmıştır.

Genel Özellikleri

Eğitimini çok küçük yaşlarda vermek gerekir. Aksi taktirde eğitiminize itaat etmez. Çok küçük yaştaki çocuklarla arası pek iyi değildir. Havlamaya bayılırlar. Top ile oynamak onları çok fazla mutlu eder. Evde beslemek için gayet uygun bir ırktır.  Bu ırk daha çok siyah ve buğday sarısı renklerde mevcutturlar. Tüyleri sert olduğu için çok fazla bakıma ihtiyaç duymazlar. Yılda bir kere tüy döker ve tüy dökülme oranı bayağı yoğun olacağı için bu zamanlarda iyi bir bakıma ihtiyaç duyar. Sadece gerekli zamanlarda duş yaptırmalısınız. Tüylerini kendiniz traş etmeyin, özel olarak traş ettirmeniz gerekir. Ortalama olarak 11-13 yıl arası yaşarlar. Boy ve kilo oranları:

Erkeklerde Boy: 23-28 Cm
Dişilerde Boy: 23-28 Cm
Erkeklerde Kilo: 9-10 Kg
Dişilerde Kilo: 8-10 Kg

Tarihçesi

Kökeni İskoçya’ dır. 1700′ lü yıllarda İskoçya’ da üretilmeye başlanmış bir ırktır. Bu yılların ardından başka ülkelerde de üretilmeye başlanmıştır.  Bu ırk en çok tilki, samur ve tavşan gibi hayvanları yakalamakta oldukça başarılıdırlar.

8.9

UYUMLULUK

9/10

DUYGUSAL YAKINLIK

9/10

ÇOCUKLARLA DOSTLUK

10/10

KÖPEKLERLE DOSTLUK

8/10

ENERJİ SEVİYESİ

9/10

BAKIM İHTİYACI

10/10

DAYANIKLILIK

10/10

ZEKİLİK

10/10

YABANCILARLA DOSTLUK

8/10

SAHİBİNE BAĞLILIK

10/10

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir