[Toplam:1    Ortalama:5/5]

Çok kısadır ama bir o kadar da çok güçlüdür. Son derece hareketlidirler ve kolay kolay yorulmazlar. Cesur davranışlarıyla bilinirler. Kolay eğitilen bir ırktır , zaman zaman eğitimi tekrarlamak gerekir. Aksi taktirde itaat etme de zorluk çıkartabilir. Sadece tek bir problemi var o da tuvalet eğitimidir. Bu konuda ısrarlı davranmanız gerekir, ısrarlı ve düzenli tuvalet eğitimleri verildiğinde düzene girerler. Yabancılarla, çocuklarla ve köpeklerle arası çok iyidir. Tek başına kalmaktan hoşlanmazlar, ya havlarlar ya da etrafında kazılacak yer varsa orasını kazarlar. Çokta kıskanç yapıdadırlar.

Genel Özellikleri

Oyun oynamayı çok severler hatta yaptırmak istediğiniz egzersizleri oyun oynatarak yaptırabilirsiniz. Düzenli olarak her gün tüylerinin taranması ve fırçalanması gerekir. Gerekmedikçe banyo yaptırmayınız. Tüy renkleri buğday rengi, siyah, sarımsı kahverengi,gri gibi tüy renklerine sahiptirler. Ortalama 13-15 yıl arası yaşarlar. Boy ve kilo oranları şöyledir:

Erkeklerde Boy: 23-25 Cm
Dişilerde Boy: 23-25 Cm
Erkeklerde Kilo: 5-5 Kg
Dişilerde Kilo: 5-5 Kg

Tarihçesi

Kökeni İngiltere’dir. Cairn Terrier, Küçük İrlanda Terrier ve Border Terrier’ in birleştirilmesiyle ortaya çıkan bir ırk olmuştur. AKC tarafından 1979 yılında resmi olarak kabul edilmiştir. Tilki avlarında oldukça iyidirler.

 

9

UYUMLULUK

9/10

DUYGUSAL YAKINLIK

9/10

ÇOCUKLARLA DOSTLUK

10/10

KÖPEKLERLE DOSTLUK

9/10

ENERJİ SEVİYESİ

10/10

BAKIM İHTİYACI

9/10

DAYANIKLILIK

9/10

ZEKİLİK

9/10

YABANCILARLA DOSTLUK

10/10

SAHİBİNE BAĞLILIK

10/10

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir