[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Terrier ırkının en küçüğü olarak bilinirler.  Vücutları küçük olmalarına rağmen oldukça sağlamdır.  Eğitim verirken zorlanmazsınız çok kolay eğitilir. Fakat bu eğitimi tekrarlamak gerekir aksi halde zorlanabilirsiniz. Tuvalet eğitimleri konusunda biraz zamana ihtiyaçları vardır.  Uzun zaman yalnız kalmaması gerekir yoksa çok fazla havlayarak çevreyi rahatsız eder. Diğer cins köpekler ile arası oldukça iyidir. Eğer güvenli bir ortam varsa tasmasız dolaşabilirler, güvenli olmayan ortamlarda ise tasmasını çıkarmayın.

Genel Özellikleri

Kafa yapıları halk tarafından tilkiye benzetilir. Göz yapısı büyüktür.Kulakları diktir.  Tüy renkleri ten rengi, buğday rengi, siyah, kızıl ve boz renklerine sahiptirler. Yüz bölgesine bakıldığında ise bıyık ve kaş oluşumu vardır. Tüyleri çok az dökülmesine rağmen tüy dökme dönemlerinde daha çok bakım ihtiyacı duyarlar. Hemen hemen her gün tüylerinin taranması gerekir.  Gerekmedikçe banyo yaptırmayınız. Banyo yapımı sırasında ise kuru şampuan kullanabilirsiniz. Ortalama 12-15 yıl arası yaşarlar. Boy ve kilo oranları şu şekildedir:

Erkeklerde Boy: 25 cm
Dişilerde Boy: 25 cm
Erkeklerde Kilo: 4,5-5,5 kg
Dişilerde Kilo: 4,5-5,5 kg

Kökeni

Kökeni İngiltere’ dir. Küçük İrlanda Terrier’leri, Border ve Cairn da dahil olmak üzere Terrier ırkları arasında yapılan çiftleşme sonucu ortaya çıkmıştır. Norfolk ve Norwich arasında olan farklar: Norfolk’un kulakları düşük, Norwcih’in ise diktir, Norfolk’lar köşeli vücut hatlarına sahipken Norwich’ler ise yuvarlak vücut hatlarına sahiptirler, Norfolk’ lar kıskançdır ve asosyaldir Norwich’ler ise kıskanç değil ve sosyaldirler. Norwich Terrier resmi olarak 1979 yılında kabul edilmiştir.

8.4

UYUMLULUK

9/10

DUYGUSAL YAKINLIK

9/10

ÇOCUKLARLA DOSTLUK

10/10

KÖPEKLERLE DOSTLUK

8/10

ENERJİ SEVİYESİ

9/10

BAKIM İHTİYACI

8/10

DAYANIKLILIK

9/10

ZEKİLİK

8/10

YABANCILARLA DOSTLUK

9/10

SAHİBİNE BAĞLILIK

9/10

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir