[Toplam:2    Ortalama:5/5]

Van Kedisi Genel Karakterleri

Tüyleri yerlere kadar uzun, beyaz, yumuşak olan Van Kedileri halk arasında  kaplan gibi yürüyüşlü benzetmesiyle anılır. Oldukça zekidirler. Ayrıca kuyruğu tilki gibi uzun ve kabarıktır. Kucak onların korkulu rüyasıdır. Kediler suları sevmese de Van kedileri kendi istekleriyle suda yüzmeleriyle bilinirler. Sevmekten ve sevilmekten fazlaca hoşlanırlar. Sahiplerini gördüklerinde çok yüksek ses ile miyavlarlar bu miyavlama da onların sevgi göstergeleridir. Tüyleri ne kadar kalın ve çok olsa da soğuk bir ortamda çok çabuk üşürler hatta titremeye başlayabilirler.

Görünüşleri ve Fiziki Özellikleri

En önemli özelliklerinden biri gözleridir. Göz yapısı badem şeklindedir. Van kedilerinin bebekleri yeni doğduklarında göz renkleri gri olur ve 40 günden itibaren göz renkleri oturur. Göz bebekleri yuvarlaktır. Kafa yapıları orta büyüklüktedir. Elmacık kemikleri dışarıya doğrudur. Kucağa alınmaktan nefret ederler. Ortalama 15 yıl yaşarlar. Yaz aylarında diğer aylara göre daha fazla tüy dökerler. Kışın tüyleri eski haline gelir. Fazla bakıma ihtiyaçları yoktur. Hatta hiç taramasanız bile olur.  Vücut yapıları diğer kedilere göre daha kaslıdır ve daha kemiklidirler. Van kedilerinde erkeklerin vücut ağırlığı 3600 gram iken dişilerde ise 2900 gramdır.

Gözlerinin güzellikleriyle bilinen bu cins göz rengi açısından üç gruba ayrılır:

1) İki gözü mavi olan (turkuaz mavi)
2) İki gözü kehribar ( sarı rengi ve tonlarında)
3) Bir gözü mavi diğer gözü kehribar renkte olan ( sarı rengi ve kahverengi tonlarında)

 Sağlık ve Bakımı

Suyu çok sevdikleri için temizliklerinde sorun çıkarmazlar. Kolaylıkla temizliğini yapabilirsiniz. Tuvaletini yaptıktan sonra içgüdülerine göre hareket ederler ve tuvaletini hemen gömme hissine kapılırlar. Yemek yedikten ve tuvaletini yaptıktan sonra patileri yardımıyla ağızlarını temizlemeye özen gösterirler. Tuvalet zamanı geldiğinde kapıya giderek orada miyavlar ve sahibinin kapıyı açmasını beklerler. Yiyeceklerinin sıcaklıklarını patileriyle kontrol edip öyle yemeye devam eder.  Sahibi orada değilse kapıyı patisiyle açtığı da gözlemlenmiştir. Eğer yiyecekleri yeterince ılık değilse yemeklerini yemezler ya da ılık olmalarını beklerler. İlginç bir şekilde meyve olarak en çok karpuz ve kavun tükettikleri görülmüştür.

Tarihçesi

Van kedilerinin Van’da yaşadığı  doğrudur.  Van kedilerinin tarihi İngiliz Laura Lushington ve Sonia Halliday’ın Türkiye’yi gezmeye geldikleri zaman iki tane bebek kedilerin onlara hediye verilmesiyle oldu. İngiltere’de o dönemler bu cins kedi türleri olmadığı için, İngiltere’ de bu cinsi tanıtmak için çabalamışlardır. Van kedilerini İngiltere’ye götürdükleri zaman uzunca bir süre güvenlik altında gözetimleri yapılmıştır.  Çeşitli aşamalardan geçildikten sonra ise 1969 yılında GCCF tarafından Van kedisinin safkan bir cins olduğu kanısına varılmıştır.

8.4

UYUMLULUK

8/10

DUYGUSAL YAKINLIK

9/10

ÇOCUKLARLA DOSTLUK

8/10

KÖPEKLERLE DOSTLUK

8/10

ENERJİ SEVİYESİ

8/10

BAKIM İHTİYACI

10/10

DAYANIKLILIK

9/10

ZEKİLİK

9/10

YABANCILARLA DOSTLUK

9/10

SAHİBİNE BAĞLILIK

9/10

2 thoughts on “Van Kedisi

  1. gülcan dedi ki:

    özelliklerini çok güzel anlatmışsınız teşekkürler petdostu çalışanları

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir